VR – stwórz swój pierwszy materiał i bądź sławny!

Cześć!

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie tłumy kolegów i koleżanek, którzy tłoczą się przy Waszym biurku, aby zobaczyć Wasz projekt… a teraz je otwórzcie i do roboty!:)

Tym razem zaprezentuje Wam jak w 30 min (i 2 dni:) możecie stworzyć swój pierwszy, interaktywny materiał w wirtualnej rzeczywistości, bez znajomości programowania i dyplomu inżynierskiego (Jak ktoś jest z mojego rocznika to będzie kojarzył serię książek „Nauka … w weekend” albo „…dla opornych:)

Główne problemy stojące na drodze wdrożenia VR w firmach to brak contentu, brak pomysłów, brak lokalnych wdrożeń i wynikający z nich brak budżetu (nikt nie chce zaryzykować i być pierwszym..dziwne:)

Postaramy się rozwiązać dwa pierwsze problemy (wtedy pozostałe się same rozwiążą:) Stworzymy prosty wirtualny spacer wykorzystując zdjęcia sferyczne, które zrobimy i proste oprogramowanie dostępne online.

Będzie potrzebować:

 • Gogli typu Cardboard
 • Smartphone’a na Androidzie albo iOS
 • Komputera
 • Dostępu do sieci

Pierwszy krok czyli zakup gogli to ok 2 dni i 10 zł. Potem w zależności od Waszych umiejętności manualnych, złożenie ich w całość zajmie Wam od 5 do 30 min (trzeba było nie oszukiwać na Technice).

Rozgrzewka i zabawa:

 1. Na telefonie zainstalujcie aplikację Aparat Cardboard. Pozwoli Wam ona zrobić zdjęcia panoramiczne i od razu obejrzeć je w goglach. Jest to proste niczym sprzedaż oczyszczaczy powietrza w Warszawie w ostatnim czasie:) Robicie zdjęcie w aplikacji obracając się dookoła, zapisujecie je, otwieracie i klikacie ikonkę z goglami na dole ekranu. Następnie aplikacja pokaże Wam na ekranie co macie robić.
 2. Kiedy znudzą Wam się zdjęcia możecie sprawdzić jak wyglądają filmy 360 stopni. W tym celu potrzebujecie aplikację (nie stronę) Youtube na telefonie. Po jej zainstalowaniu uruchomcie jakikolwiek film z tej strony w apce i kliknijcie na ikonkę gogli w prawym dolnym rogu. Obraz podzieli się na dwie części i możecie zaczynać.

Kiedy już oswoicie się z Cardboardem i ochłoniecie po przejażdżce kolejką górską, przejdźcie do stworzenia własnego projektu – wirtualnego, interaktywnego spaceru.

Niestety panoramy wykonane w apce Cardboard, ani aparatem w telefonie nie są pełnym 360 dlatego będziemy potrzebowali dodatkowej aplikacji, która pozwoli nam zrobić odpowiednie zdjęcia.

 1. W sieci znajdziecie sporo aplikacji do robienia sferyczny zdjęć, ale mi najbardziej przypadło do gustu…Google Street View.  Pewnie kojarzycie ten serwis z map Google, gdzie mogliście odbyć wirtualny spacer właściwie w dowolnym miejscu na Ziemi. Okazuje się jednak, że w apce jest moduł umożliwiający wykonywanie zdjęć 360. Proces jest prosty – aplikacja zaznacza Wam kółkami miejsca, na które musicie zwrócić obiektyw, automatycznie zrobi zdjęcia, a gdy pokryjecie już cały obszar wokół Was, połączy je w jedno zdjęcie sferyczne. Zróbcie kilka takich zdjęć w różnych lokalizacjach oddalonych od siebie np. inny pokój, piętro, kolejne skrzyżowanie itp. w ten sposób, żeby zasymulować wirtualny spacer.
 2. Teraz czas na trochę magii:) W sieci znajdziecie sporo narzędzi, które pozwolą Wam stworzyć wirtualny, interaktywny spacer. Mi najbardziej do gustu przypadły dwa – Omnivirt Player i InstaVR. Tutaj znajdziecie parę innych. Na potrzeby tego wpisu wykorzystam InstaVR. Załóżcie na nim darmowe konto i zalogujcie się.
 3. Przejdźcie przez krótki tutorial na początku.
 4. Kliknijcie w zakładkę Authoring z lewej strony i unieście w niej Wasze zdjęcia.
 5. Na dole ekranu znajdziecie trzy przyciski/znaczniki Link, Hotspot, Action. Pierwszy wstawia ikonę, która będzie przenosić Was do kolejnych lokalizacji, druga pozwala wyświetlić tekst, grafikę lub video, a trzecia umożliwia otworzenie strony lub zadzwonienie na wybrany numer po kliknięciu w ikonkę na Waszym zdjęciu.
 6. Dodawajcie tyle i takie znaczniki jak chcecie. Z prawej strony możecie dowolnie ustalać ich lokalizację, a także jak mają wyglądać i zachowywać się po kliknięciu. Całość jest banalna niczym złożenie zestawu Lego Duplo po butelce dobrego wina;)
 7. Macie mnóstwo możliwości edycji – możecie dodawac materiały, które będą się wyświetlały po wybraniu odpowiednich elementów, dodawać lektora lub dźwięki w tle, otwierać strony internetowe lub wybierać numery telefonu, zmieniać ikony, kolory, czcionki, tworzyć ścieżki lub automatycznie przełączać lokalizacje.
 8. Gdy będziecie gotowi do przetestowania Waszego projektu, w menu po lewej stronie wybierzcie Package i kliknijcie Make Package for Web.
 9. Przejdźcie do ostatniej zakładki po lewej stronie – Download. Tam znajdziecie swój projekt w formie linku i QR kodu (do użycia w goglach Cardboard na Androidzie)
 10. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć szybki przykład z mojego dzisiejszego spaceru (jedno zdjęcie trochę się kiepsko połączyło;). Jeżeli macie jakieś gogle typu Cardboard to zachęcam Was do zeskanowania QR kodu i odbycia wirtualnej przechadzki ze mną;)
 11. Bawcie się i dzielcie swoimi dziełami! Kto nie próbuje ten..zostaje w tyle:)

InstaVR

 

Reklama

Jedna myśl na temat “VR – stwórz swój pierwszy materiał i bądź sławny!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s