JOB AIDS & PERFORMANCE SUPPORT – recenzja

Po przeczytaniu kilku książek na temat tworzenia szkoleń, metodologii, kogniwistyki i zarządzania systemami LMS szukałem czegoś nowego, związanego nauczaniem co pomogło by mi się dalej rozwijać. Trochę przypadkiem, przeglądając profil jednego z użytkowników LinkedIn trafiłem na książkę “JOB AIDS & PERFORMANCE SUPPORT Moving from Knowledge in the Classroom to KNOWLEDGE EVERYWHERE”. Prezentuje ona zupełnie inne podejście do przekazywania wiedzy.

Większość z nas nauka kojarzy się z wykładami, szkoleniami lub warsztatami a szkolenia e-learningowe z wielogodzinnymi lekcjami. Tymczasem to czego często potrzebujemy to konkretna informacja, która potrzebujemy w czasie wykonywania jakiegoś zadania. Przykładowo – agent ubezpieczeniowy idąc do klienta kiedyś musiał znać wszystkie informacje o produktach sprzedawanych przez jego firmę, teraz podczas rozmowy z klientem może korzystać z aplikacji na komputerze, która pomaga mu precyzyjnie odpowiadać na wszystkie pytania i wyliczać wszystkie koszty, a także prognozować zyski.

Taki aplikacje to właśnie przykład Performance Support (PS), czyli elektronicznego wsparcia naszej efektywności w pracy. Jest to rozwinięcie pojęcia Job Aids, które oznacza środki nieelektroniczne pozwalające nam wykonać jakąś czynność (np. instrukcja obsługi frytkownicy w Mc Donalds). To czym się charakteryzuje PS to dostarczanie precyzyjnej informacji dotyczącej wykonania jakiegoś zadania przed lub w jej trakcie.

W opisywanej przeze mnie książce znajdziecie szczegółowy opis zarówno Performance Support jak i Job AIds. Przeczytacie o przykładach ich wykorzystania. Obejrzycie ilustracje prezentujące gotowe narzędzi (w tym bardzo ciekawy system IBM przeznaczony dla swoich sprzedawców) . Autorzy opisują także proces wdrażania tego typu narzędzie, metody argumentacji i zespół, który jest potrzebny przy tego typu projektach.

To czego trochę mi zabrakło to brak opisu możliwości wykorzystania urządzeń mobilnych, ale książka została wydana w 2007, gdy dopiero pojawił się IPhone, a jego kolejni killerzy dopiero dojrzewali:) Przydałoby się też jeszcze więcej życiowych przykładów bo np. systemy straży przybrzeżnej USA mnie osobiście nie kręcą:)

Podsumowując:
Bardzo dobra książka dla wszystkich, którzy szukają czegoś nowego. Według mnie Performance Support to przyszłość. W coraz szybciej pędzącym świecie nie ma czasu na przechodzeniu długich szkoleń, liczy się czas zdobycia informacji. Nie oznacza to, że obecne formy nauczania znikną – ciężko sobie wyobrazić lekarza, który swoje decyzję opiera jedynie na tym co zobaczy na IPadzie:), ale do gry wchodzą nowe narzędzi i nie można zostać z tyłu.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s