Rapid m-learning tools

M-learning nadal nie zdobył znaczącej popularności. Co prawda IBM i parę innych firm prowadzi ciekawe projekty w tym zakresie, ale nie jest to jeszcze żaden trend (potrzebny jest większy kryzys:) Wraz z rozwojem technologii, mobile nauczanie zmierza w kierunku spersonalizowanych serwisów opartych na module GPS i kamerze. Przykładem może być prężnie rozwijające się rynek serwisów implementujących Augmented Reality. Istnieją jednak także narzędzia rapid e-learningowe przeznaczone wyłącznie do tworzenia contentu na urządzenia mobilne. Na blogu Upside Learning znalazłem prezentację trzech tego typu aplikacji. Ciekawie prezentuje się rozwiązanie przeznaczone na telefony BlachBerry, które wykorzystuje BlackBerry Enterprise Server do przechowywania i monitorowania postępów. Niestety, aplikacje te pozwalają "jedynie" na stworzenie prostego szkolenia przypominającego prezentację z materiałami audio/video. O ile testy w takiej formie są dobrą metodą sprawdzenia wiedzy to wpatrywanie się w kurs na ekranie telefonu (nawet jak ktoś ma HTC HD2:) nie może być ciekawym przeżyciem edukacyjnym.
Przyszłość m-learningu widzę raczej w wykorzystaniu urządzeń mobilnych w terenie jako performance support albo uzupełnienie zajęćwarsztatów, a nie substytut "tradycyjnego" e-learningu.
W mojej firmie telefony są wykorzystywane w nauczaniu kadry menedżerskiej. Przyjmuje ono jednak formę teleklas, czyli telekonferencji z trenerem. Czy w niedługim czasie zostaną one zastąpione przez nowe rozwiązania? Na razie nie widzę lepszych rozwiązań.

Link: Upside Learning

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s