Poukładaj klocki z komputerem – Siftables

E-learning to na obecna chwilę rodzaj nauczania, w którym wykorzystywane są komputery lub urządzenia przenośne. Nie zapominajmy jednak, że E to skrót od Electronic. Dwóch studentów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) postanowiło nadać nauczaniu bardziej fizyczny charakter, zmieniając całkowicie interfejs za pomocą, którego komunikujemy się z komputerem. Do tej pory nauka wyglądała w ten sposób, że użytkownik za pomocą klawiatury i myszki reagował na informacje pokazywane mu na monitorze. Ostatnio na rynek przebijają się urządzenia z ekranami dotykowymi. To wszystko jednak nie jest żadną nowością – są na rynku od lat 60.
David Merrill i Jeevan Kalanithi zaprezentowali multimedialne, interaktywne kostki. Manipulujemy nimi za pomocą dotyku – umieszczając je w odpowiedniej kolejności, zbliżając do siebie, obracając lub potrząsając.  
Siftables (Sift – przesiać, odsiać) to małe kwadratowe klocki z wyświetlaczem OLED, modułem podczerwieni i Bluetooth i akcelerometrem (czujnik reagujący na ruch – najnowszy bajer w telefonach komórkowych:) Mogą się między sobą komunikować i wymieniać informacje. Jak możemy je wykorzystać w praktyce? Klocki mogą być tak zaprogramowane aby w losowej kolejności wyświetlały się na nich losowe litery lub cyfry. Łacząc w jeden ciąg klocki z symbolami ‘2’, ‘+’,’3’,’=’ i dokładając na końcu pusty klocek wyświetli się na nim wynik. Jeżeli na klockach wyświetlają się litery, można z nich układać słowa – komputerki same po połączeniu sprawdzą czy dane słowo istnieje i nas o tym poinformuje.
Warto obejrzeć ten filmik z konferencji TED, żeby zobaczyć je akcji.

Link: Siftables

W tej chwili ciężko sobie wyobrazić, do czego można by je wykorzystać poza nauką czytania i liczenia najmłodszych dzieci. Może sprawdziłyby się na przykład w nauce chemii przy układaniu schematów cząsteczek. Czas pokaże. Na razie kostki są w fazie prototypu, więc pewnie jeszcze na najbliższa gwiazdkę w sklepie ich nie znajdziemy:)

Reklama

Jedna myśl na temat “Poukładaj klocki z komputerem – Siftables

  1. Te klocki są absolutnie genialnie, jestem przekonany, że jeszcze o nich usłyszymy… Podoba mi się, że można je programować na wiele różnych sposobów, a jednocześnie są proste w obsłudze, jak klocki po prostu 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s