Rynek szkoleniowy 2021

Mamy luty i zaraz znowu zaczniemy w pośpiechu kupować Bożonarodzeniowe prezenty, ale dopiero teraz na rynku zaczęły się pojawiać ciekawe raporty i analizy, które podsumowują ubiegły rok i prorokują co się może wydarzyć w 2021 w działce e-learningowej i szerzej – w całym HR.

Postanowiłem zebrać najciekawsze publikacje i przybliżyć płynące z nich wnioski.

Cofnijmy się do zeszłego roku (żeby polecieć daleko do przodu musimy wziąć dobry rozbieg;) Ludzie zamykają się domach i w panice wykupują ryż ze sklepów, biura pustoszeją, a zespoły szkoleniowe wstrzymują działalność. Wszyscy w panice szukają informacji co to jest ten e-learning i jak uruchomić spotkanie na Zoomie.

W czerwcu Fosway publikuje wyniki badania How is COVID-19 Changing Learning? Wnioski? 94% strategii L&D padło w trakcie 3 miesięcy. 2/3 organizacji nie miało wystarczająco rozwiniętej edukacji online, żeby bezproblemowo przejść na digital. A z dobrych rzeczy? Wreszcie zarówno pracownicy, jak i zarządy, zaczęły się domagać wprowadzenia profesjonalnego e-learningu.

Przez kolejne pół roku, firmy walczyły, aby przygotować swoich pracowników do nowej rzeczywistości. Digital Upskilling/Reskilling były oprócz mindfulnessu i onboardingu najgorętszymi tematami na każdej wirtualnej, HRowej kawie.

Nastroje te znalazły swoje odbicie w corocznym badaniu L&D Global Sentiment Survey, przeprowadzanym przez Donalda H Taylora. Badanie opiera się na odpowiedziach udzielonych przez specjalistów na całym świecie, na jedno proste pytanie – Co będzie gorące w nadchodzącym roku w L&D? W najnowszym podsumowaniu zdecydowanym zwycięzcą została zupełnie nowa odpowiedź, która nie przewijała się w poprzednich edycjach czyli.. Reskilling/upskilling, który przeskoczył m.in. social learning, learning analytics, sztuczną inteligencję, mobile czy VR To wszystko straciło znaczenie, gdy nieprzygotowani musieliśmy (a właściwie musimy), walczyć o przetrwanie.

Co ciekawe ciężar podnoszenia swoich umiejętności wzięli na siebie sami pracownicy i wielu przypadkach postawili na nowe technologie. W przygotowanym przez Udemy podsumowaniu roku 2020 – The 2021 European Workplace Learning Trends dominują certyfikacje związane z programowaniem, pracą w chmurze czy analityką danych, ale pojawiają się też tematy związane z efektywnością osobistą i zarządzaniem czasem.

Ci którzy myśleli, że w nowym roku wrócą do starych przyzwyczajeń, są każdego dnia uświadamiani, że czas przestać patrzeć wstecz i zacząć planować przyszłość. LinkedIn i Josh Bersin w swoich predykcjach na 2021 są zgodni co do tego, że:

  1. Digital jest naszą nową rzeczywistością i zostanie istotnym elementem naszego codziennego życia
  2. Będziemy obserwować rosnącą walkę o talenty, jednak popularyzcja pracy zdalnej pozwoli wielu firmom na poszukiwanie kandydatów poza dotychczasowymi granicami
  3. Powyższe punkty powodują, że programy wellbeingowe i rozwojowe są kluczowym elementem każdej strategii HRowej. Muszą one jednak uwzględniać bieżącą sytuację na rynku (po staremu się nie da)

Skupmy się na działce na działce szkoleniowej. E-learning dominuje i zwiększa swoją wartość rynkową z dwucyfrową prędkością rok do roku. Za 5 lat może osiągnąć wartość 370 mld dolarów.

Zmieniają się jednak wymagania klientów. Przyjrzyjmy się rynkowi platform szkoleniowych. Fosway co roku przygotowuje zestawienie Fosway 9-Grid – Learning Systems w formie macierzy, na której rozmieszcza dostawców w oparciu o ich potencjał, możliwości, wyniki, a także zbiera aktualne trendy rynkowe.

W tym roku można zdecydowanie wyróżnić trzy:

  • Klienci poszukują rozwiązań, które umożliwiają łatwą integrację z posiadanymi systemami i transfer danych między nimi, tak aby można było stworzyć jeden ekosystem
  • Systemy LXP, które były powiewem świeżości na rynku powoli tracą wyrazistość przez to, że z jednej strony wdrażają coraz więcej funkcjonalności istniejących platform e-learningowych, a z drugiej te platformy kopiują rozwiązania LXP
  • Znacznie podniosła się poprzeczka – zewnętrzne repozytoria materialów szkoleniowych, personalizacja czy mobilności z kategorii „nice to have” awansowały do „must”.

Platformy to nie wszystko. Co poza nimi szykuje się na rynku? Tutaj jednym z moich ulubionych zestawień jest LearnGeek Hype Cycle for Emerging Workplace Learning Concepts przygotowywane corocznie przez JD Dillona.

Jeżeli jesteście zaznajomieni z metodologią Gartner Hype Cycle to poczujecie się jak w domu. Na krzywej rozmieszczone są technologie i koncepcje e-learningowe. Im wyżej tym większe oczekiwania, im bardziej w prawo tym bardziej dojrzała koncepcja. Dodatkowo kolory pokazują za ile mniej więcej lat zagości ona na stałe na rynku.

Tegoroczna krzywa trochę zmieniła się w stosunku do zeszłego roku. Nadal na szczycie zainteresowania znajduje się sztuczna inteligencja, ale powoli schodzi para z VR i LXP. Za to na dobre na rynku zadomowiło się Video, Grywalizacja, Performance Support czy rozwiązania mobilne.

Jak widzicie, mimo zawirowań na rynku działka e-learningowa ma się bardzo dobrze. Co prawda, niektóre technologie takie jak VR musiały wziąć na wstrzymanie mimo bardzo dobrego sprzętu, który pojawił się na rynku, ale inne takie jak np. rozwiązania webinarowe, video, czy narzędzia zwiększające zaangażowanie uczestników szkoleń, mocno poszły do przodu.

Jakie są moje przewidywania na ten rok?

Moja kryształowa kula wskazuje na 3 rzeczy:

  • Automatyzacja działów HC – RPA, Skrypty, Data Analytics, Chatboty

Transformacja cyfrowa wymusza na wielu firmach automatyzację procesów HRowych. Każdego dnia ich pracownicy tracą czas na wprowadzenie danych do systemów, sprawdzaniu danych, generowaniu raportów czy komunikacji. Wiele z tych działań można zdigitalizować. Na sporą ilośc pytań pracowników czy kandydatów może odpowiedzieć chatbot, zamiast codziennych raportów można stworzyć regularnie odświeżany dashboard, komunikację usprawnić wykorzystując różnego rodzaju skrypty, a wprowadzanie danych czy testy systemowe zostawić robotom (RPA).

  • Budowa profesjonalnych kompetencji online

W 2020 wiele osób przekonało się, że edukacja online jest efektywna i ma szereg benefitów nie zapewnienaych przez żaden inny format, takich jak personalizacja procesu nauki, dopasowanie to indywidualnych preferencji uczestnika, możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie, a przede wszystkim dostęp do najlepszej wiedzy i ekspertów na całym świecie. Wiele osób, nie jest w stanie zdobyć odpowiedniego stanowiska przez brak dyplomu ukończenia uczelni wyższej. Sytuacja ta powoli się zmienia. Kolejne firmy takiej jak Google czy Apple ogłaszają, że będą zatrudniały pracowników bez dyplomów. Co więcej – tworzą własne programy rozwojowe online takie jak Grow with Google, które pozwalają zdobyć niezbędne kompetencje w dużo krótszym czasie.

  • Globalny Ecosystem – Microsoft Viva

O ekosystemie szkoleniowym w firmach mówi się od pewnego czasu. Niestety każdy dostawca systemów próbuje stworzyć własny ekosystem, oparty na własnych rozwiązaniach. Wiele firm kończy z portalami dla pracowników , przeładowanymi treścią, które linkują do każdego posiadanego narzędzia. Sytuacja ta może się drastycznie zmienić, wraz z ogłoszeniem przez Microsoft platformy z kategorii Employee Experience Platform o nazwie Viva. Microsoft wykorzystuje swoją wieloletnią obecność na rynku, miliony użytkowników na całym świecie wychowanych na ich rozwiązaniach i popularność aplikacji komunikacyjnej Teams, która w najnowszym wydaniu stanie się centrum świata edukacyjnego w każdej firmie. Brzmi niemożliwie? Patrząc na ich ekspansję i to jak szybko dostawcy różnego rodzaju narzędzi i systemów HR próbują zintegrować się z Vivą, myślę że możemy być świadkiem dużej zmiany na rynku. Polecam przeczytać ten wpis Josha Bersina The Massive Market Impact of Microsoft Viva.

A co z moim ukochanym VRem?:)

Ma się dobrze. Co prawda pandemia utrudniła logistykę i wiele firm wstrzymało szkolenia w tym formacie, ale dzięki temu miały czas na spokojne zbadanie rynku, spotkania z dostawcami i zaprojektowanie nowych programów szkoleniowych uwzględniających ten format. Pojawia się także coraz więcej badań naukowych, oceniających efektywność VR w edukacji.

A co mówią Wasze kryształowe kule?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s