Stwórz własną pigułkę…wiedzy

Dawno nie wrzucałem ciekawych aplikacji bo ….wymówki…wymówki…jeszcze więcej wymówek… 3h później:)

, ale postanowiłem się poprawić i pokazać Wam coś co ostatnio polecił mi kolega, jako idealne narzędzie prezentacyjne dla biznesu.

Zacznijmy od filmiku.

To co obejrzeliście to przykład bardzo popularnej ostatnio „pigułki wiedzy” – krótkiej formy edukacyjnej, która prezentuje zazwyczaj jedno wybrane zagadnienie. Do tej pory wytworzenie tego rodzaju contentu wiązało się ze sporym wydatkiem – trzeba było zatrudniać grafika, animatora, studio nagrań etc (lub jedną droższą firmę:)

Na szczęście tak, jak w przypadku „tradycyjnych” szkoleń e-learningowych, na rynku pojawiają się narzędzia umożliwiające osobom z „niepełnosprawnością informatyczną” tworzyć ciekawy, multimedialny content:) Już się boję (mimo, że niczego się nie boję!) zalewu rynku wszelkiego rodzaju badziewiem tak jak przy pierwszych aplikacjach rapich e-learningowych:)

No, ale co nas nie zabije to nas wzmocni, świat idzie do przodu i nie możemy zostawać w tyle (mimo, że w Brazylii grają już młodsi zawodnicy od nas:)

Narzędzie, w którym została stworzona powyższa animacja to Powtoon. Jej obsługa jest banalnie prosta – macie bazę obiektów i postaci, wstawiacie je na osi czasu, definiujecie sposób pojawiania się i znikania z ekranu, dodajcie audio i gotowe!:) Oczywiście nie obędzie się bez odrobiny praktyki, ale stosunek nakładu pracy do rezultatów jest bardzo korzystny:)

Gotowy materiał możecie umieścić na Youtube lub zapisać na dysku (jest jeszcze kilka mniej przydatnych opcji:)

Spróbujcie. Przy szybkich projektach to narzędzie na pewno się sprawdzi, a za nim Wam się znudzi na pewno pojawi się następne:)

Tyle o technologii teraz trochę o metodyce tworzenia pigułek. Krótka forma i sposób prezentacji (często nie tylko komputerze, ale też na urządzeniach mobilnych, firmowej TV czy w intranecie) wymagają innego podejścia niż do szkoleń e-learningowych.
Pierwszą barierą jest czas – 2-4 min to niewiele, dlatego należy się skupić na najistotniejszych zagadnieniach. O ile w e-szkolenia mamy różnego rodzaju „skrytki” w stylu załączników, popupów to tutaj musimy prezentować tylko to co jest na prawdę ważne. W przeciwnym przypadku nie zmieścimy się w czasie lub zanudzimy/skonfundujemy odbiorców.
Forma – zazwyczaj animacja lub animowana prezentacja z dynamicznymi zmianami nie zostawia nam miejsca i czasu na duże bloki tekstu i nie związane z tematem grafiki. Dominuje obraz i hasła – pojedyncze sentencje uzupełnione komentarzem lektora. Bardzo dobrze sprawdzają się scenki lub infografiki obrazujące dane zagadnienie, z krótkimi wyjaśnieniami. Pamiętajmy tylko o logicznym połączeniu prezentowanych tematów – na ekranie dużo się dzieje i odbiorca może się łatwo zgubić.
Brak interakcji – użytkownik jest przeważnie biernym odbiorcą (w końcu chodzi nam o przekazanie w jak najkrótszym czasie konkretnych informacji) dlatego musimy go zaangażować w inny sposób. Naszą główną bronią jest przede wszystkim sposób przedstawienia tematu i oprawa audio-wizualna. Jak wykorzystywać je najlepiej zobaczcie na filmiku, który wstawiłem na dole, a potem przeczytajcie w artykule poniżej jakie elementy zostały w nim wykorzystane (proste sztuczki socjotechniczne;)

Ostatnia rada – dobrze się bawcie!:) Pigułki wiedzy to powiew świeżości, które daje nam szerokie pole do eksperymentów. Są różne style animacji, miliony możliwości przejść pomiędzy scenami i efektów wylewających się z ekranów. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i światowy związek walki z epilepsją;)

PS: Tylko nie zapomnijcie o edukacyjnym charakterze pigułek wiedzy! Fajerwerki tylko w Sylwestra!;)

http://youtu.be/ZUG9qYTJMsI

Link: http://www.powtoon.com/blog/the-dollar-shave-club-viral-video/

 

Reklama

2 myśli na temat “Stwórz własną pigułkę…wiedzy

  1. Bartek mam pytanie czy znasz programy do produkcji pigułek. Do zgrania akcji z pulpitu kompa i głosu. By zrobić pigułkę z systemu? W tej chwili robie to na aplikacji do Video konferencji 😉 będę wdzięczny za jakieś namiary

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s