Jak zmotywować odbiorców e-szkoleń?

Mamy coraz więcej technologii i narzędzi, które wspomagają edukację. Niestety z doświadczenia wiem, że rzadko się zdarza, żeby odbiorcy szkoleń podzielali nasz entuzjazm w stosunku do e-learningu.
W większości przypadków słyszymy, że znowu trzeba „przeklikać 100 ekranów z gadającymi głowami”:) Sprawy często nie ułatwia nam też tematyka w jakiej się poruszamy. Rzadko trafia się projekt dot. eksploracji kosmosu za to pod dostatkiem mamy wszelkich prań, przeciwdziałań, ryzyk etc.:) Na koniec trzeba się zmienić ze zróżnicowanym wiekiem naszych odbiorców (e-szkolenia to nie są skarpetki z Decathlonu – one size fits all nie wchodzi w grę:)
Jak żyć?
Niektórzy korzystają ze skutecznej i sprawdzonej w informatyce metody siły – „zrób szkolenie, albo..” (i tu różne konsekwencje do wyboru:)
Inni machają marchewką – „pierwsze 10 osób dostanie podkładkę pod myszkę..” (reszta może nie przechodzić:)
Kolejni próbują zamęczyć „przeciwnika” – „przypominamy, już tylko 3,2,1 dzień, przejdź proszę….przypominamy”:)
Pozostali nie robią nic..i osiągają podobne rezultaty:)

Ja rozpocząłem moje eksperymenty parę lat temu – testowałem metody proceduralne („musisz je zrobić bo tak mówi procedura”), nagrody (do dzisiaj koledzy z IT przypominają mi o płonącej sieci:), krzewienie e-wiedzy (e-learning to nie tylko szkolenia), trailery i materiały promocyjne (Holywood się chowa:) i różne inne.

Które działają? Wszystkie! Trzeba tylko wiedzieć, kiedy które wykorzystać i cały czas szukać nowych:) Motywacja i zaangażowanie są bardzo sprytne i cały czas się próbują wymknąć:)

W zeszłym tygodniu miałem przyjemność prezentować moje doświadczenia w tym temacie na E-learning Day w Warszawie. Poza emocjami związanymi z premierowym występem spotkałem się także z dużym zainteresowaniem tematyką i samą prezentacją, dlatego zanim pojawi się (razem z mam nadzieję mało kompromitującym nagraniem:) na oficjalnej stronie konferenecji, zamieszczam ją na Slideshare.

Znajdziecie w niej także parę slajdów dotyczących Laboratorium E-learning – nowego i moim zdaniem bardzo perspektywicznego projektu, którego celem jest zwiększenie zaangażowania pracowników naszej firmy w działania e-learningowe (pisałem o jego starcie parę wpisów niżej:)

Z dziką przyjemnością wymienie się z Wami uwagami na ten temat..i inne e-learningowe:)

http://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/35622897

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s