Tin Can API… nadchodzi nowy SCORM?

Miałem pisać na inny temat, ale wczoraj trafiłem na bardzo ciekawego niusa!

Po ponad 10 latach, konsorcjum ADL (ojciec i matka standardu SCORM) zaprezentowało całkowicie nową e-learningową specyfikację – Tin Can API.

Dzisiaj e-learning kojarzy nam się z elektronicznym szkoleniem, które przekazuje wyniki do systemu LMS. To rozwiązanie nie bierze pod uwagę jednego istotnego faktu.. wiedzę zdobywamy nie tylko biorąc udział w kursach!:) Czytamy książki i artykuły, gramy w gry (tak, tak:), zwiedzamy wirtualne światy, zdobywamy różnego rodzaju certyfikaty itd. Te wszystkie fakty zostają naszą słodką tajemnicą (chyba, że pochwalimy się nimi w naszym CV;)

Specjaliści z ADL wsparci przez Rustici Software zaproponowali całkowicie nowe rozwiązanie – Monitorujmy wszystkie możliwe aktywności edukacyjne!

Koncepcja jest prosta i opiera się na trzech słowach – „Aktor, czasownik, obiekt” czyli „Ja, zrobiłem, to”. Parę przykładów – „Jacek ukończył kurs pierwszej pomocy.”, „Kasia przeczytała Grywalizację.”, „Tomek wziął udział w webinarze ABC.” Te zdania opisuję czynności, które codziennie wykonują osoby na całym świecie.

Specyfikacja Tin Can API precyzuje w jaki sposób zapisywać, przechowywać i przekazywać te informacje.

W skrócie wygląda to tak – użytkownik korzystając z dowolnego urządzenia (komputer, tablet, smartphone) uruchamia jakąś aplikację (weźmy przykładowo grę), wykonuje w niej różne czynności (przechodzi kolejne poziomy, poprawia swoje statystyki itp.), które są zapisywane w formacie „Aktor, czasownik, obiekt” i następnie przesyłane do Learning Record Store (LRS.) czyli specjalnego repozytorium w sieci.
I teraz kolejna zaleta nowej specyfikacji. LRSy mogą stać samodzielnie w sieci lub być częścią LMS i wymieniać się przechowywanymi danymi! Nasze „zdobycze edukacyjne nie są już zamknięte przed światem. Przechodząc do nowej firmy nasza historia edukacyjna jest cały czas dostępną. Pozwala to na większą personalizację proponowanych nam materiałów – nowoczesne systemy analizując nasze doświadczenia i wiedzę będą w stanie dopasować content dokładnie pod nas..i życie staje się piękne!:)

Żebyście nie pomyśleli, że to kolejny pomysł szalonego naukowca. Specyfikacja ta jest już wdrażana przez liczących graczy na rynku. Tworzą oni kolejne LRSy i oprogramowują swoje aplikacje. Wśród nich są: Articulate, Rapid Intake czy Litmos.

Rewolucja nadchodzi! Już nikt nie ucieknie przed nauką!:)

Link: tincanapi.com

Reklama

8 myśli na temat “Tin Can API… nadchodzi nowy SCORM?

 1. Heyka mam pytanie czy nie uważasz, iż ten nowy format nie podzieli historii formatu opisywanego przez ciebie w artykule „Czy Common Cartridge zastąpi SCORM?”. Jak rozumiem na razie wszyscy czekamy, co dalej i czy rynek upowszechni nowy pomysł. Pod wpływem twojego artykułu szperam w sieci i czytam o nowym formacie. P. Hubert

  Polubienie

  1. Cześć:) Jest takie ryzyko, ale generalnie Tin Can znacznie się różni od CC, które było „rozbudowanym” SCORM.
   Po pierwsze do tworzenia i promocji tego standardu ADL „zatrudniło” firmę zewnętrzną (Rustici Software), która wydaje się bardziej dynamiczna.
   Po drugie TC właściwie rozszerza SCORM o możliwość zapisywania, aktywności innych niż tylko szkolenia e-learningowe.
   I na końcu, obserwując rynek wyraźnie widać, że na każdym kroku zbierane są nasze dane, więc prędzej czy później musiało to zainspirować rynek edukacyjny:)

   Polubienie

 2. Mam takie pytanie. Co bys wybral do stworzenia programu zarzadzajacego szkoleniami elearningowymi zintegrowanymi ze sklepem internetowym? Co sadzisz na temat polaczenia WordPressa z Scorm Cloud? Czy jest to najlepsze Twoim zdaniem polaczenie?
  Bede wdzieczna za opinie.
  pozdrawiam!

  Polubienie

 3. Sprzedaz szkolen elearningowych tworzonych w Adobe Captivate. Zastanawiam sie czy Scorm Cloud jest fatycznie najlepszym rozwiazaniem, bo koszty jednostkowe sa stosunkowo wysokie. Placi sie za ilosc sprzadanych szkolen (tzw. ilosc rejestracji). Czy wybralbys do zarzadzania szkoleniami bezplatnego Moodla? Mam na mysli polaczenie Presta Shop z Moodlem czy Presta Shop z Scorm Clooud?

  Polubienie

 4. Sprzedaz szkolen elearningowych tworzonych w Adobe Captivate. Chce to polaczyc ze sklepem internetowym, np. PrestaShop i systemem do zarzadzania, np. Moodle lub Scorm Cloud. Nie wiem, co bedzie lepszym wyjsciem bezplatny Moodle czy stosunkowo drogi Scorm Cloud. Co radzisz?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s