Darmowe narzędzia e-learningowe

Narzędzi do tworzenia szkoleń e-learningowych jest mnóstwo. Są one jednak płatne co w niektórych przypadkach jest poważnym problemem.

Jeżeli chodzi o open source sytuacja nie wygląda zbyt różowo. Jest parę aplikacji, ale nie pozwalają one na zbyt wiele. Zgodzę się ze stwierdzeniem, że wartość szkolenia zależy przede wszystkim od przemyślanego scenariusza, wspartego metodyką, jednak bez dobrego narzędzia cały nasz trud pójdzie na marne lub w najlepszym wypadku nie przyniesie efektu, który można by osiągnąć przy użyciu profesjonalnego narzędzia.

Do tej pory moim ulubionym narzędziem był Courselab. Został on doceniony przez specjalistów, którzy przyznali mu wyróżnienia Best of Elearniong 2007. Niestety pod koniec 2008 roku projekt został zawieszony. Szkoda, bo zawiera ono dużo elementów interaktywnych (razem z prowadzącym avatarem:), jest bardzo łatwe w obsłudze i daje spore możliwości konfiguracyjne.

Przykład kursu stworzonego w CourseLab

Dzisiaj przyjrzałem się prezentacji narzędzia Xerte. Jest to projekt, który przez niektóre osoby jest uważany za przyszłego konkurenta dla najpopularniejszych narzędzi rapid e-learningowych takich jak Articulate, Lectora lub Captivate. Instalacja może być co prawda dla niektórych problematyczna (wymagane jest zainstalowanie środowiska XAMPP), ale narzędzie jest ciekawe.

Przykład kursu stworzonego w Xerte

Jakie inne narzędzia możecie polecić?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s