Google Goggles – wizualne wyszukiwanie

Jednym z największych problemów w komunikacji z urządzeniem mobilnym jest jego niewielki rozmiar, który utrudnia wprowadzanie danych i odczytywanie wyników. Na ratunek przychodzą nam technologie związane z cyfrowym obrazem.
Rozpoznawanie obrazów w telefonach komórkowych staję się coraz bardziej zaawansowane, a firmy na całym świecie znajdują dla niego coraz to nowsze zastosowania. Wystarczy wspomnieć o bardzo popularnym ostatnio Augmeneted Reality albo QR Codes, pod którymi kryje się coraz więcej stron internetowych.
Naukowcy z Google Labs także postanowili rozwijać swoje produkty w tym kierunku..zapachniało dolarami:) Właśnie udostępnili wersję beta aplikacji Google Goggles. Zamieni ona każdy telefon z Androidem 1.6+ na pokładzie w przenośną wizualną wyszukiwarkę. Metoda działania jest bardzo prosta. Robimy zdjęcie jakiegoś obiektu – mostu, książki, obrazu, logo itp. a Goggles wyszukuje za nas w internecie informacje o sfotografowanym obiekcie. Możemy także zrobić fotkę czyjejś wizytówki i wpisać nowy kontakt od razu do naszej książki adresowej. Twórcy przyznają się, że na razie ich aplikacja nie do końca radzi sobie z rozpoznawaniem jedzenia, samochodów, zwierząt i roślin więc póki co informacje na temat tych rzeczy musimy trzymać w podręcznym notatniku:)

Jestem pod dużym wrażeniem tego projektu i widzę jego duży potencjał w edukacji. Dotychczasowe rozwiązania m-learningowe w większości bazowały na wiedzy specjalnie dla danego projektu wprowadzonej do systemu. W tym rozwiązaniu wykorzystujemy wiedzę zgromadzoną już w Internecie. Daje to nam niesamowite możliwości poznawcze. Wyobraźcie sobie zajęcia na które wyruszamy z pustą głową i telefonem w ręku (dołóżmy gazetę i mamy typowy wykład:) Robiąc zdjęcia otaczających nas obiektów otrzymujemy o nich szczegółowe informacje…i już mamy "just in time in learning", który sprawdzi się zarówno w środowisku korporacyjnym jak i akademickim.

Link: Google Goggles

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s