Standardy e-learningowe – ADL vs IMS

Konsorcjum ADL zaprezentowało niedawno czwartą wersję popularnego standardu SCORM 2004. Główne zmiany, które wprowadzono opisałem na blogu
Co do zaoferowania ma jego główny "rywal" IMS Global Learning Consortium?
Ich pomysł na przyszłość cyfrowego nauczania i edukacji opiera się na trzech standardach nazwanych zbiorczo Digital Learning Services.
W zestawie mamy:
1) Common Cartridge (CC)
2) Learning Tools Interoperability (LTI)
3) Learning Information Services (LIS)

IMS Common Cartridge jest podobnym do SCORM standardem obejmującym wszystkie specyfikacje potrzebne do stworzenia "paczki" z contentem (m.in IMS Content Package, Metadata etc.)
Posiada on jednak według twórców parę bonusów.
Pierwszym z nich jest dodanie specyfikacji QTI(Question and Test Interoperability) do profilu, dzięki czemu możliwe jest automatyczne ocenianie użytkownika w czasie szkolenia. Czym to się różni od tego co mamy teraz w szkoleniach e-learningowych nie wiem (chyba nizczym:)
Drugim dodatkiem jest wykorzystywanie specyfikacji IMS Learning Tools Interoperability, która umożliwia umieszczanie w szkoleniu "linków" do narzędzi edukacyjnych znajdujących się na komputerze lub w sieci. Mogą być one uruchamiane bezpośrednio ze szkolenia i komunikować się z LMS. Dane przekazywane są w obie strony więc możemy wysłać do zewnętrznego systemu informacje o użytkowniku a z powrotem do LMS przesłać np raport, które ćwiczenia w zewnętrznym systemie wykonał.
Z kolei specyfikacja IMS Learning Information Services jest następcą starszej IMS Enterprise. Wspomaga ona wymianę informacji o studentach, prowadzących i kursach pomiędzy LMS i systemami typu SIS przechowującymi te dane(Student Information System-systemy do zarządzania zasobami ludzkimi i strukturą organizacyjną występujące często na uczelniach lub np. w korporacjach w dziale HR). Dzięki temu nie musimy przenosić całej struktury na LMS.

Co myślicie o tym pojedynku? Ja szczerze mówiąc trochę się gubię w specyfikacjach IMS. Jest ich dużo i na dodatek w różnych wersjach. Część z nich bez słowa przestaje być wspierana (tak jak IMS Learning Design) inne są niby rozwijane i są gotowe nowe wersje ale nie są one publikowane (IMS QTI ver. 2.0) Mam nadzieje, że niedługo w popularnych narzędziach do tworzenia contentu pojawi się możliwość stworzenia czegoś w standardzie SCORM 2004 ver 1.4 lub Common Cartridge. Wtedy wszystko nagle stanie się oczywiste:)

Więcej o Digital Learning Services znajdziecie na stronie IMS.

Jeżeli coś pokręciłem w tym poście to liczę na Wasze wsparcie:)

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s