Praca w E-learning’u – czy to się opłaca?

W działce e-learningowej siedzę już ponad 15 lat. Zaczynałem jako instructional designer i administrator LMS (chyba jako jeden z pierwszych bo rekruterzy mieli problemy, żeby zadać mi merytoryczne pytanie:), by z czasem zająć się wdrożeniami, ustalaniem procesów i strategii. Czy praca w edukacji online się opłaca?

W czasach gdy wszystkie szkolenia przeniosły się do formy online, a raporty rynkowe już od kilkunastu lat pokazują rosnący udział e-learningu w budżetach szkoleniowych, wiele firm zrobiło niezły biznes na szkoleniach online. Czy przeniosło się to jednak na cały rynek? Ilu „e-learning’owców” trafiło do listy najbogatszych?:) I jak zmieniła się sytuacja przez ostatnie 10 lat?

Odpowiedź zależy od wielu elementów – czy pracujemy jako freelancer czy w zespole, w jakiej roli, w jakiej firmie, jakie mamy doświadczenie i umiejętności, jak się promujemy? Tak jak w każdej branży, są obszary bardziej i mniej opłacalne, dające więcej/mniej swobody i podobnie z satysfakcją.

Nigdzie nie znalazłem oficjalnych zestawień w Polsce na ten temat. Dużo lepiej wygląda sytuacja za granicą. Zacznijmy więc od tych informacji, a następnie spróbujemy je porównać z sytuacją na Polskim rynku.

W opublikowanym przez eLearning Guild w 2018 raporcie, średnie wynagrodzenie w działce e-learningowej wynosiło 84k USD rocznie. Dwa lata później w przełomowym 2020 ta kwota wzrosła do 86k USD (42% respondentów otrzymało podwyżkę, ale tylko 36% było pewne otrzymania corocznych bonusów). Ta kwota jest uśrednionym wynagrodzeniem osób na różnych stanowiskach. Jak to wyglądało w szczegółach?

 • Curriculum Designer – 76k USD
 • eLearning Instructional Designer – 63k
 • Instructional Learning Analyst – 57k
 • Training Specialist – 56k
 • Project Manager – 139k

Zejdźmy jeszcze głębiej. Christy Tucker zebrała kilkanaście bardzo ciekawych liczb dotyczących wynagrodzenia w naszej działce.

 1. Godzinowa stawka na stanowiska instructional designera to 32-39 USD za godzinę
 2. Konsultanci i freelancerzy są w stanie zarobić 70-105 USD
 3. Najwięcej zarabiają analitycy (techniczni i biznesowi), których stawki parę lat temu osiągały nawet 200 USD

To są jednak stawki dla Stanów. Jak to wygląda w Polsce? Tak jak wspomniałem na początku, nie znalazłem, żadnego sensownego zestawiania opisującego nasz rynek. Poniższe kwoty oparte są na jedynie na moich obserwacjach ofert pracy i rozmów z przedstawicielami naszej branży, urzędującymi w większych firmach (powyżej 500 pracowników) na standardowej umowie o pracę, po studiach. Nie uwzględniają też premii aka bonusów i innych benefitów.

 • Wynagrodzenie specjalisty (osoby z min 2 letnim doświadczeniem) to ok 5000-6000 zł brutto miesięcznie
 • Starszy specjalista ok 8-10 tyś zł brutto
 • Menedżer od 10 do nawet 23 tyś brutto – duża rozbieżność wynika z zakresu obowiązków, roli w organizacji, odpowiedzialności, wielkości zespołu i przede wszystkim naszych umiejętności;) Zazwyczaj jest to osoba odpowiedzialna za wszystkie procesy e-learningowe w firmie (lub dużym obszarze), kierująca małym zespołem wewnętrznym supportującym biznes.
 • Senior menedżer ok 16 tyś – 28 tyś..a nawet więcej jak ktoś jest dobry:) To już są osoby, które nie tylko ogarniają co się dzieje w firmie i są w stanie wdrożyć prawdziwą zmianę w organizacji, ale też napędzają biznes.
 • Wyżej już zaczyna się polityka i twarde negocjacje:)

To oczywiście tylko uśrednione wartości. Znajdziecie wiele firm, gdzie zarobki są gorsze (ale może praca ciekawsza i mniej stresująca) i lepsze (ale wiąże się to zazwyczaj za zmianą hobby na „praca”:)

A jak to wygląda na rynku freelancerskim? Jeżeli projektujemy szkolenia to w zależności od ich zaawansowania możemy oczekiwać różnych stawek. Projekty bardziej interaktywne wiążą się też z dużo większą czasochłonnością. Kolejny raz polecam zajrzeć na blog Christy Tucker, gdzie znajdziecie dokładne wyliczenia i narzędzia do wyliczania czasu pracy – Time estimated for e-learning development (wersja short w Polskim wydaniu by Piotr Peszko)

Klienci za wyprodukowanie godzinnego szkolenia „średniej interaktywności” płacą średnio 8-16 tyś złotych. Chociaż jak pisze Piotr bywa różnie;) Dlatego musicie sobie sami przekalkulować czy „się opłaca”. Obserwując rosnącą liczbę osób zajmujących się profesjonalnym tworzeniem kursów online, a także zapytań które do mnie trafiają, zakładam, że rynek się rozwija i jest to całkiem perspektywiczny zawód (oczywiście jeżeli wybijecie się jakością bo na rynku miernoty, konkurencja jest ostrzejsza:)

Mam nadzieję, że uda mi się tym wpisem ożywić jakąś dyskusje na temat wynagrodzeń w naszej działce, dzięki czemu pomożemy sobie i firmom, które nie zawsze wiedzą jak nas wycenić;)

Pamiętajmy, że niezależnie od „widełek” Wasze wynagrodzenie, zależy wyłącznie od Was i Waszego zaangażowania..i odrobiny szczęścia;)

Reklama

3 myśli na temat “Praca w E-learning’u – czy to się opłaca?

  1. Wow, Christy Tucker read my article in Polish:) This is why I love technologies:) I must tell you that quite a few people in Poland have checked this post and I’m silently hoping that it will spark some wider discussion about this topic.

   Polubienie

   1. Google Translate to the rescue! It’s not perfect, but it was enough for me to understand the main points of your article.

    Good luck in sparking that discussion! Sharing pay information helps make it fairer and better for everyone.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s