Gry w edukacji – wszystko co musisz wiedzieć

Parę tygodni temu premier belgijskiej Flandrii został przyłapany na graniu w grę na komórce podczas posiedzenia w parlamencie. Po drugiej stronie globu, Korea Południowa od lat walczy z problemem uzależnienia od gier komputerowych. Powstają specjalne kliniki, kampanie społeczne i spoty reklamowe.

Rynek gaming’owy przyśpiesza. 2,5 miliarda graczy wyda w tym roku ponad 152 miliardy $$$ (a średnio ta kwota rośnie ok 10% rocznie).

Podsumowując – kochamy gry i spędzamy nad nimi (z własnej woli) mnóstwo czasu. Nic więc dziwnego, że od wielu lat wykorzystywane są także w edukacji.

Zanim przejdziemy do szczegółów warto zacząć od rozróżnienia gier edukacyjnych (game based learning/serious games) i grywalizacji bo to dwie zupełnie inne koncepcje. Pierwsze grupa, o której będziecie mogli przeczytać w tym artykule to wszelkiego rodzaju aplikacje, symulacje, które są wykorzystywane samodzielnie albo w ramach zajęć klasowych. Tutaj znajdziecie kilka ciekawych przykładów. Grywalizacja to z kolei wykorzystywanie elementów/mechanizmów znanych z gier (typu punkty, odznaki, rankingi etc.) w kontekście/środowisku nie związanym z graniem. Jej głównym celem jest zwiększanie zaangażowania uczestników i budowanie u nich pewnych długoterminowych nawyków. Przykłady znajdziecie dookoła siebie – zbieranie punktów w kawiarniach, aplikacje biegowe, które pozwalają Wam na rywalizacje z innymi czy samochody „przyznające” Wam nagrody za ekonomiczną jazdę. Dużo inspirujących przykładów znajdziecie na stronie polskiej firmy Gerere. Nic więc dziwnego, że grywalizacja znalazła bardzo dobry grunt w edukacji, także w Polsce.

Dzisiaj jednak w menu mamy GRY!:)

Serious games revenues worldwide 2023 _ Statista

Rynek gier edukacyjnych szacuje się w tej na ok 4 mld $$$. Jednak dynamika jest olbrzymia i szacuje się, że już za 4 lata będzie to kwota 17 mld. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie tym formatem?

Przyczyn popularności gier w edukacji jest wiele:

 1. Zaangażowanie – na pewno Wasza organizacja mierzy się z problemem zaangażowania pracowników w działania edukacyjne. Niby wszyscy wiemy, że świat się zmienia i musimy zadbać o swój rozwój, ale zawsze jest coś pilniejszego. Jak pokazałem na początku tego wpisu, gry edukacyjne mogą pomóc rozwiązać ten problem, zachęcając swoim formatem do regularnych interakcji.
 2. Praktyka – gry i symulacje pozwalają przećwiczyć prawdziwe zadania w bezpiecznym wirtualnym środowisku. Dużo pisałem o tym w kontekście wykorzystania VR w szkoleniach. Grając, nie jesteśmy biernymi odbiorcami informacji, ale wykorzystujemy nasza wiedzę w praktyce, widzimy konsekwencje naszych działań, dostajemy natychmiastowy feedback i uczymy się na własnych błędach.
 3. Połączenie z codziennymi zadaniami – gry mogą mieć różne formaty, jednak w środowisku biznesowym przyjmują często formę symulacji odwzorowujących miejsce pracy i wyzwania przed jakimi stoją pracownicy (pewnie niewielu z nich strzela kurczakami z procy;) Dzięki temu łatwiej przenieść zdobytą wiedzę do „rzeczywistości” i szybciej można się przygotować do wykonywania nowych zadań.
 4. Format – nie możemy zapomnieć o warstwie audio wizualnej i interakcjach. Ludzie „kupują” wszystko oczami. Są przyzwyczajeni do pewnego standardu, który oferują inne produkty i serwisy, z których korzystają. Twórcy wielu formatów e-szkoleniowych często o tym zapominają – koncentrują się na wiedzy (co jest super), pomijając wygląd i sposób interakcji z ich rozwiązaniem (co jest już słabe). Profesjonalne gry edukacyjne swoją formą często nie odbiegają od swoich „rozrywkowych” kuzynów, a czasami nawet potrafią ich przebić.
 5. Efektywność – badania jak zawsze na koniec:) Te które udało mi się zebrać, jasno pokazują zalety stosowania gier w edukacji.

Co mówią badania?

W Internecie znajdziecie wiele badań i artykułów mówiących o zaletach stosowania gier w edukacji. Pokazują one:

 • lepsze zapamiętywanie wiedzy (o ok 10-14% w porównaniu do mniej interaktywnych formatów typu wykłady, prezentacje czy książki) – „gracze” osiągali w badaniach dużo lepsze wyniki testów
 • większe zaangażowanie – uczestnicy różnych badań dużo częściej korzystali z tego typu formatu w porównaniu do tradycyjnych platform edukacyjnych. Co więcej byli dużo bardziej zmotywowani by do nich wracać i do szukania dodatkowych źródeł wiedzy.
 • wsparcie retencji (o ok 9%), budowanie motywacji do rozwoju, tworzenie nawyków czy podnoszenie pewności siebie przy wykonywaniu zadań (o nawet 20%).

games research

Oczywiście nie zapominajmy, że gry to tylko jedno z narzędzi w szerokim arsenale e-learningowym. Na dodatek należy do jednych z droższych. Dlatego warto się zastanowić kiedy się sprawdzą, a kiedy wystarczy prosty „job aid”. Waszą rolą jest dobranie odpowiedniego rozwiązania, które odpowie na potrzeby biznesowe. Polecam też ruszyć swoją kreatywność i myśleć „ałtofboksowo”. Czasami wykorzystując proste narzędzia jak np. serwisy ankietowe możemy osiągnąć ten sam efekt co za pomocą drogiej, spersonalizowanej aplikacji.

Na koniec chciałbym Wam polecić 3 rzeczy:

 1. Karla Kappa – to prawdziwy, guru jeżeli chodzi o wykorzystanie gier i grywalizacji  w edukacji, autor książek, prezenter i bardzo fajny gość:)
 2. Nagranie z prezentacji Karla, gdzie mówi o grach edukacyjnych, ich projektowaniu i przykładach
 3. Grę, którą miałem okazję współtworzyć wspólnie z Coca-Colą i PwC. Co prawda jest skierowana do trochę młodszych odbiorców, ale polecam wszystkim spróbować;)

To kiedy gramy?:)

C U online!:)

Reklama

2 myśli na temat “Gry w edukacji – wszystko co musisz wiedzieć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s