5 powodów dlaczego musisz się zaprzyjaźnić ze sztuczną inteligencją (14 jeżeli zajmujesz się rozwojem)

Sztuczna inteligencja jest od kilku lat na fali. Wszystko jest inteligentne – samochody, smartphone’y, nawet zabawki.

Jest wokół nas!

Mimo to, kiedy idzie o naszą pracę nadal myślimy, że nic się nie zmieni, a te wszystkie projekty, o których słyszymy zostaną jeszcze na długie lata zamknięte w laboratoriach.

Nie zostaną!

Niezależnie od Twojego stanowiska AI (Artificial Intelligence) zmieni Twoje życie zawodowe i prywatne.

Pora się obudzić i przygotować!

 1. AI jest już na tyle ludzka, że w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze przepisy, które „zmuszają” chatboty (algorytmy, z którymi możemy rozmawiać) do poinformowania użytkownika, że rozmawia z maszyną. Spójrzcie na ten przykład z konferencji Google.
 2. AI potrafi już nie tylko wyszukiwać i analizować informacje, ale także analizować kontekst, budować argumenty i brać udział w debatach z ludźmi.
 3. AI może zdominować rynek informacji. Najnowsze algorytmy są tak dobre, że ich twórcy boją się je upublicznić w obawie przed zalaniem świata fake newsami.
 4. AI maluje i sprzedaje swoje obrazy, pisze artykuły i powieści, które zdobywają nagrody, kręci filmy i trailery a nawet wymyśla dźwięki i smaki, których jeszcze nie znaliśmy.
 5. AI jest już w wielu dziedzinach życia od nas skuteczniejsze. Coraz częściej w sieci można znaleźć wyniki badań, gdzie komputer zrobił coś dokładniej, szybciej, lepiej, taniej niż eksperci w danej dziedzinie.

Na razie maszyny robią to nieświadomie…

Czas się pakować i uciekać do mniej rozwiniętych krajów? Wprost przeciwnie. Czas się z nimi zaprzyjaźnić i zacząć wykorzystywać to nowe narzędzie (mam nadzieję, że się nie obrazi;) w naszej pracy.

Jakie zastosowania ma sztuczna inteligencja w edukacji? (kolejność przypadkowa, zgodna z pojawianiem się pomysłów w głowie autora;) Końcówka może Was zaskoczyć.

 1. Wszelkiego rodzaju chatboty, doskonale sprawdzą się jako wirtualny asystenci dostarczający kontekstowej informacji na temat, którym się akurat zajmujemy. Pamiętacie Matrix i scenę z nauką latania helikopterem? To pierwszy krok;)
 2. AI potrafi już w tej chwili pisać teksty, które pretendują do nagród literackich (i pisać scenariusze filmowe, które…są dosyć specyficzne;) Ostatnio świat obiegł news na temat algorytmu, który na podstawie krótkiego fragmentu tekstu potrafi napisać jego dalszy ciąg, zachowując przy tym styl autora. Jest to bardzo niebezpieczne w kontekście fake news, ale można sobie wyobrazić, jak idealnie sprawdzi się przy pisaniu materiałów szkoleniowych.
 3. Myśląc w drugą stronę – skoro AI jest w stanie zrozumieć kontekst jakiegoś tekstu i rozbudować go, to równie dobrze może go skrócić tworząc idealne streszczenia.
 4. Sztuczna inteligencja zaczyna brać udział w debatach i mierzyć się z białkowymi przeciwnikami.  Do swoich argumentów wykorzystuje informacje i statystyki, które sama wynajduje w sieci. Trudność polega na tym, że poza zrozumieniem tematu trzeba też na bieżąco odnosić się do argumentów drugiej strony. Okazuje się jednak, że komputery szybko się tego uczą. Wyobraźcie sobie szkolenia z asertywności albo negocjacji, gdzie mierzymy się z trudnym e-przeciwnikiem, który zawsze jest gotowy i nigdy się nie męczy.
 5. Typowe testy e-learningowe są dosyć proste i nie mają takiej siły jak pytania otwarte. Wynika to z tego, że komputer nie jest w stanie przeanalizować sensu pytania i odpowiedzi. Musimy mu „powiedzieć”, że w Pytaniu 1 prawidłowa odpowiedź to A, i zostawiamy mu tylko sprawdzenie co klikają uczestnicy. To niedługo może się zmienić. AI potrafi już wyłapywać kontekst ze zbioru informacji, dzięki czemu może nie tylko przeanalizować dłuższa odpowiedź pisemną osoby szkolonej, ale także udzielić wartościowego feedbacku.
 6. A skoro już jesteśmy przy testach, to nie ma chyba osoby, która lubiła by je przygotowywać. Na rynku są już jednak pierwsze narzędzia, które automatyzują ten proces – ładujesz tekst i przeglądasz gotowe pytanie, wprowadzając ewentualne poprawki.
 7. Skoro można tworzyć teksty i testy to dlaczego nie pójść krok dalej i nie stworzyć od początku do końca szkolenia online z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? W dużym uproszczeniu – wskazujemy materiały, podajemy informację o grupie docelowej, wciskamy magiczny przycisk i dostajemy gotowy materiał. Z takim narzędziem się jeszcze nie spotkałem, ale są już pierwsze rozwiązania idące w tym kierunku.
 8. Kiedy mamy już materiały możemy zaprojektować indywidualny plan szkoleniowy dla każdego pracownika w naszej firmie. To znaczy moglibyśmy to zrobić gdybyśmy mieli sztab ludzi, zajmujących się tylko tym. Problem ten znika wraz z wykorzystaniem AI, która jest w stanie przeanalizować zadania i efektywność każdej osoby, sprawdzić historię szkoleniową, porównać te informacje z najlepszymi osobami na podobnych stanowiskach, zbadać potrzeby kompetencyjne w organizacji i zaprojektować indywidualną ścieżkę rozwoju. W pierwszym kroku wystarczy, aby przeanalizowała programy szkoleniowe i ich przełożenie na efektywność pracowników;)
 9. No i na deser ostateczna dominacja maszyn. Skoro komputery będą w stanie zaprojektować materiały i ścieżki szkoleniowe dla każdego to równie skutecznie mogą zaprojektować/monitorować procesy i w rzeczywistości przejąć zarządzanie szkoleniami w firmie. Rola ludzi sprowadzi się do wskazywania źródeł danych i uczenia maszyn;) Co za odwrócenie ról!

Czy tak będzie za 10 lat? Nie wiem, ale jestem pewien, że będzie inaczej niż teraz i musimy być na te zmiany gotowi.

Jeżeli interesuje Was zastosowanie AI w edukacji to zachęcam Was też do przejrzenia prezentacji Marka Hyli w tym temacie (poniżej) oraz śledzenie bloga prowadzonego przez Donalda Clarka.

Pic: https://nepalireporter.com/sophia-the-first-humanoid-robot-arriving-in-nepal-tomorrow/#.XH7hPojYqUk
Reklama

Jedna myśl na temat “5 powodów dlaczego musisz się zaprzyjaźnić ze sztuczną inteligencją (14 jeżeli zajmujesz się rozwojem)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s