3 główne trendy w L&D 2019

Co jest gorącego w L&D? Donald H Taylor próbuje odpowiedzieć na to pytanie za pomocą corocznej, globalnej ankiety L&D Global Sentiment Survey.  Badanie to jest przeprowadzane od 6 lat, dzięki czemu możemy prześledzić jak zmieniają się trendy w czasie. W tym roku objęło 92 kraje z całego świata i prawie 2 tysiące respondentów, którzy zostali poproszeni o odpowiedzenie na pytanie (a właściwie wybranie odpowiedzi z zamkniętej listy).

What will be hot in workplace L&D in 2019?

Zanim przejdziecie dalej, spójrzcie na poniższą ilustrację i spróbujcie teraz sami odpowiedzieć na to pytanie.

1

Co społeczność L&D wybrała w tym roku za najgorętsze? Globalnie w tym roku odpowiedzi rozłożyły się następująco.

2

Trzy najlepsze miejsca zajmują tematy związane z danymi i AI (personalizacja, sztuczna inteligencja i … analityka danych szkoleniowych). Co ciekawe były one tak popularne w tym roku, że zdobyły ponad 30% wszystkich głosów – tyle samo co 8 najmniej popularnych tematów, a Learning Analytics pojawiło się poraz pierwszy i od razu wskoczyło na podium.

Oprócz samych wyników zwróćcie uwagę na znaczniki po prawej stronie. Pokazują one jak zmieniła się pozycja danej technologii w stosunku do zeszłego roku.

Co mówi nam tegoroczna ankieta?

1. To jest rok sztucznej inteligencji i danych.

AI i Data analytics wyglądają do nas z każdej strony. Strach otworzyć lodówkę:) Zbieramy coraz większe ilości danych i chociaż jeszcze nie potrafimy ich analizować lub nie do końca wiemy co z nimi zrobić to czujemy czający się w nich potencjał.

Póki co w działce L&D są one na bardzo początkowym etapie rozwoju.

Mechanizmy rekomendacji/personalizacji, które powinny dopasowywać programy i materiały szkoleniowe do naszych potrzeb, świetnie się sprawdzają w rozrywce (Netflix, Spotify), ale jeśli chodzi o rozwój, nie mają wystarczającej ilości danych na nasz temat, by przedstawić użyteczne wyniki czyt. nasza platforma szkoleniowa nadal zasypuje nas górą materiałów, które są tylko delikatnie przefiltrowane.

Learning Analytics? Wyobraź sobie, że możesz łatwo monitorować potrzeby szkoleniowe, sprawdzać statystyki i mierzyć impact szkoleń na wyniki biznesowe. Brzmi świetnie! Ale najpierw musisz oczyścić swoje dane szkoleniowe, połączyć się z innymi systemami w firmie.. i mieć na pokładzie ludzi z odpowiednimi umiejętnościami, które są rzadkie i cenne na rynku

Na pewno wpływ na popularyzację AI i Learning analytics mają działy biznesowe, w których data analytics staje się powoli chlebem powszednim. Do takiej popularyzacji tych technologii w działce szkoleniowej potrzeba moim zdaniem dwóch rzeczy:

  • ludzi, którzy potrafią analizować dane i na tej podstawie rekomendować jakieś działania, albo przewidywać nadchodzące zmiany
  • większej współpracy z biznesem, obejmującej łączenie danych HR z performance’em pracowników i wynikami firmy.

2. Mobile learning, Micro learning i VR/AR ustabilizowały się na rynku i mają szansę pozostać z nami na dłużej, przynosząc konkretne wartości biznesowe.

Wystarczy przejrzeć pracę i serwisy branżowe, żeby zobaczyć, że te technologie weszły do main streamu. Są tanie, dostępne i wspierane przez dostawców. Nadal jest wielu sceptyków jeżeli chodzi o wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, ale takie przykłady jak Walmart, pokazuję, że te technologie działają i są gotowe wesprzeć nasze działania rozwojowe.

Nawet na naszym skromnym rynku jest już coraz więcej wdrożeń. Dostawca przychodzący na spotkanie z aplikacją mobilną albo headsetem VR nie robi już takiego wdrożenia jak rok temu.

3. Głębsza współpraca z biznesem, pokazywanie wartości działań L&D, content curation, rozwój funkcji L&D w organizacji notują spektakularny spadek.

Ciężko to jakoś rozsądnie wytłumaczyć bo powinny to być priorytety naszych działań. Podejrzewam, że wszechobecna Digital Transformation/Transformacja cyfrowa powoduje, że obecnie koncentrujemy się na technologiach (i to tych najnowszych).

Pełen raport możecie przejrzeć tutaj: http://donaldhtaylor.co.uk/ld-gss-2019-the-results/

a jeżeli chcecie obejrzeć nagranie z autorem badania, gdzie dokładnie tłumaczy jak wygląda i jak interpretować wyniki to zapraszam tutaj.

3

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s