Myślenie wizualne? W biznesie??

Dzisiaj będzie szybko i praktycznie bo chciałbym Wam zaprezentować myślenie wizualne i bardzo fajną książkę/zeszyt ćwiczeń, który właśnie pojawił się na rynku.

Myślenie wizualne to zmiana sposobu postrzegania świata i prezentacji danych. Treść zamiast tekstu jest zaprezentowana za pomocą prostych ikon, rysunków i schematów.

Rysować każdy umie?

Tak wiem, ja też nie jestem grafikiem, ale rysować każdy umie. Pamiętacie swoje pierwsze rysunki? Na pewno nie:) Były to z pewnością bardzo abstrakcyjne prace w stylu Jacksona Pollocka i wszyscy wokół byli nimi zachwyceni i wieszali na ścianie. A potem przyszła podstawówka..i prace podrasowywane przez mamę na 6:)

Co takiego się stało, że nagle zaczynamy się wstydzić naszych prac i jak ognia unikamy stania przy flipcharcie? Chciałbym Was przekonać, że umiecie rysować. Może nie jak Mleczko, ale wystarczająco dobrze, żeby „ogarnąć” proste grafiki, które znacznie usprawnią Waszą pracę. Jako dowód na dole załączam moje dzieło sprzed 5 minut:)

Mój pierwszy raz:)

Tematem myślenia wizualnego zainteresowałem się ponad rok temu, gdy razem z moim zespołem uczestniczyłem na jednodniowym „warsztacie rysowania magicznych flipchartów” prowadzonym przez Gabrielę Borowczyk (bardzo polecam – Gabrielę i terminy szkoleń znajdziecie na LinkedIn i Fejsbuku). Od tego momentu pokochałem rysowanie i wiele z naszych korpotematów „załatwiam rysunkami”. Proste ilustracje znacznie skróciły nam spotkania kreatywne i prace nad scenariuszami szkoleń..stały się tez atrakcją niejednego spotkania i webinaru:)

Myślenie wizualne w pracy sprowadza się do tworzenia prostych biznesowych rysunków. Możemy je wykorzystać podczas prezentacji, szkolenia, tworzenia raportu albo podsumowania spotkania. Jedyne elementy, z których korzystamy to litery w różnych stylach, punktatory, łączniki (strzałki itp.), ramki i ludziki. Nauczenie się każdego z nich zajmuje 0 sekund bo każdy umie narysować parę kresek. Trzeba jedynie trochę potrenować.

Książka „Myślenie wizualne w biznesie”

Miesiąc temu na rynku pojawiła się książka „Myślenie wizualne w biznesie” autorstwa Karoliny Jóźwik i Szymona Zwolińskiego, która trafiła idealnie w czas i tematykę potrzebną na rynku. Jest to typowa publikacja w stylu „od 0 do bohatera” albo „..dla opornych”:) Jest mało tekstu, dużo rysunków i ćwiczeń, które pozwolą Wam od razu potrenować rękę:)

myslenie wizualne

Przedstawia ona przede wszystkim różne style i metody prezentacji informacji – od prostych ikon, postaci i ich ruchu do bardziej zaawansowanych schematów. Sporo miejsca autorzy poświęcili na ćwiczenia kreatywne, gdzie sami będziecie musieli zaproponować grafikę do jakiegoś tematu albo hasła (to w rzeczywistości jest najtrudniejszy element) Całość jest doprawiona rozsądną ilością teorii typu: jak łączyć kolory, budować historie czy stworzyć własny bank ikon.

Dla kogo jest to książka? Prawie dla wszystkich. Początkujący znajdą w niej wszystko, aby rozpocząć swoją przygodę z rysowaniem biznesowym. Zaawansowani będą mieli szansę przećwiczyć swoje umiejętności. Jedynie bardziej zaawansowani według mnie nic tutaj nie znajdą. Mi zabrakło pomysłów na przedstawienie bardziej skomplikowanych tematów, ale dowiedziałem się od jednego z autorów, że jest planowana druga część tej publikacji, dla „mniej opornych”:) Już nie mogę się doczekać bo twórcy pokazali, że znają się na rzeczy.

Podsumowując polecam (mimo ZA WYSOKIEJ CENY:)

myslenie wizualne

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s