Polski e-learning jest umiarkowanie satysfakcjonujący

Jakiś czas temu uczestniczyłem w badaniu naszego rynku e-learningowego, organizowanym przez firmę Way2Learn.

Jak zapewnia organizator – przedstawione poniżej wyniki badań dotyczą przeprowadzonej ankiety wśród menadżerów HR największych korporacji w Polsce.

Jakie są wnioski?

W skrócie: Bardzo byśmy chcieli…ale jest po staremu:)

Zatrzymaliśmy się na poziomie 1 – wyprodukować szkolenie. Brakuje mechanizmów badania transferu wiedzy i satysfakcji uczestników oraz połączenia zdobytych informacji z miejscem pracy. Szkolenia w większości są liniowe, długie i dostępne jedynie na komputerach stacjonarnych i laptopach. Mało kto przy planowaniu nowych szkoleń (o ile takie się odbywa – to już poziom 1.1) myśli o ich powiązaniu z obowiązującymi w firmie ścieżkami rozwoju i modelem kompetencji…albo chociaż z działającymi szkoleniami tradycyjnymi.

Postraszyłem?:) To dobrze, bo to wszystko prawda!

A jakie są dobre informacje płynące z raportu?

Wiemy, że aktualny stan rzeczy jest „mało” satysfakcjonujący i większość powyższych tematów jest dla nas priorytetowa. To mogłoby oznaczać (z mocnym naciskiem na mogłoby), że teraz już będzie tylko lepiej. Taaa jasne!:)

Przyglądając się szczegółowo wynikom możemy łatwo wyodrębnić najpilniejsze dla nas tematy:

– Powiązanie e-szkoleń z dotychczas realizowanymi w firmie szkoleniami stacjonarnymi, tak aby e-szkolenia stanowiły uzupełnienie sprawdzonych szkoleń stacjonarnych (39% respondentów wskazało jako temat ważny i priorytetowy)

– Zintegrowanie szkoleń stacjonarnych z e-szkoleniami, tak aby wzajemnie się dopełniały (38%)

– Powiązanie e-szkoleń z systemem ścieżek kariery organizacji (37%)

– Powiązanie e-szkoleń z modelem kompetencji organizacji (36%)

– Umożliwienie weryfikacji wiedzy nabytej przez uczestników e-szkolenia po zakończeniu e-szkolenia (w odstępie dłuższego czasu) (36%)

Ciekawa jest też analiza tematów, które wskazaliśmy jako najbardziej satysfakcjonujące na aktualnym etapie. Tutaj jest tylko jeden wykres, na którym nasz poziom pełnego samozadowolenia osiągnął ponad 10%. Uwaga! Uwaga!… Zapewnienie wszystkim pracownikom dostępu do tej samej wiedzy (standaryzacja)…11%:)

Szczegółowe wyniki z kolorkami i ślicznymi wykresami znajdziecie na stronie:

A Wy jak oceniacie nasz rynek? Według mnie stoimy w miejscu czyli patrząc na otaczający nas świat cofamy się, a nawet bym powiedział, że cofamy się w tył!:) Myślimy o grywalizacji, rozwiązaniach mobilnych i portalach wiedzy, a nie potrafimy zintegrować e-learningu ze szkoleniami w naszej firmie. Co z tym zrobić? Potrzebna jest…synergia! (bardzo popularne słowo w korporacjach jakiś czas temu). Polega to mniej więcej na tym, że rozmawiamy z innymi osobami odpowiedzialnymi za rozwój pracowników w naszej organizacji i razem planujemy działania edukacyjne. U mnie np. ostatnio okazało się, że jeden zespół planuje wdrożenie pigułek wiedzy z identycznego zakresu jak ja. Wystarczyło jedno spotkanie, żebyśmy ustalili wspólny plan działania. To prosty przykład, ale chodzi o to żeby się interesować projektami w naszej organizacji i starać się łączyć nasze działania.

Inna ważna zasada to dokładne poznanie dotychczasowych inicjatyw w danym temacie, zanim zaczniemy tworzyć kolejne szkolenie. Może się np. okazać, że nasze szkolenie może być dwukrotnie krótsze bo istnieją już sprawdzone job aids (jak to się tłumaczy?:), których zakres możemy pominąć.

I ostatnia chyba najważniejsza rada…słuchajcie swoich odbiorców. Do nauki, tak jak do miłości nikogo nie zmusicie:) Jeżeli zależy nam na efektywności i frekwencji naszych szkoleń to pytajmy ludzi jaka forma im pasuje, co im przeszkadza etc. i wdrażajcie w kolejnych projektach te rozwiązania. Może nie od razu ludzie się rzucą na BHP, ale gdy zobaczą, że ich głos jest zauważalny to możecie liczyć na ich wsparcie. My od czasu ostatniej ankiety oceniającej satysfakcję, przy każdym kolejnym szkoleniu, w zaproszeniu przypominamy uczestnikom na co zwrócili naszą uwagę i co w związku z tym zrobiliśmy w danym projekcie. Czy to dobra droga sprawdzimy pod koniec roku:)

Jeżeli chcielibyście dokładnie przyjrzeć się raportowi zajrzyjcie na stronę: Perspektywy e-learningu raport

 

Źródło: http://www.humorpage.pl/

 

Reklama

2 myśli na temat “Polski e-learning jest umiarkowanie satysfakcjonujący

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s