Grywalizacja to nie punkty i medale!

O grywalizacji czyli, wykorzystywaniu elementów gier na takich polach jak marketing, sprzedaż i (najważniejsze!) EDUKACJA jest ostatnio bardzo głośno (mamy nawet książkę po polsku!:). Szybki przykład grywalizacji- Ribbon Hero czyli plugin do pakietu Office, który pozwala nam poznać i przetestować wiele jego funkcjonalności… i zarobić parę bezwartościowych punktów.

I właśnie o tych punktach chciałem dzisiaj wspomnieć. Wiele serwisów poczuło interes i zaczęło tworzyć rankingi, wymyślać użytkonikom zadania i dawać za nie punkty/odznaczenia. Wszystko w jednym celu – żeby zwiększyć swoja popularność i związać ze soba użytkoników na dłużej. Idea, która się za tym kryje jest prosta. Ludzie nie lubią pracować, ale kochają grać i się bawić, więc trzeba dać im „zabawki” z zaszytym naszym produktem, usługa etc.

Niestety w większości przypadków za punktami nic się nie kryje – brakuje wartości dodanej dla odbiorcy. Ile można tłuc dziki w lesie?:)

Takiej grywalizacji mówimy zdecydowane nie! To dopiero początek więc pogrzebmy złe przykłady! Jak powinny wyglądać prawidłowe?

Tak!

Reklama

4 myśli na temat “Grywalizacja to nie punkty i medale!

  1. doskonałych przykładów na zastosowanie grywalizacji w edukacji można szukać tutaj: http://grywalizacja24.pl/category/edukacja-2/ . Wiele jest dowodów na to, że dobrze przemyślane projekty przynoszą wymierne korzyści nie tylko w edukacji: http://grywalizacja24.pl/category/case-studies/
    Poza nielicznymi przypadkami, gdzie punkty właśnie nic ze soba nie niosły i tak naprawdę nic z nich nie wynikało, grywalizacja to doskonała metoda na podniesienie lojalności klientów, kontrahentów i zwiększenie zaangażowania pracowników. W biznesie gamifikacja zaczyna święcić triumfy i jeszcze będziemy zaskoczeni skalą, do jakiej się rozwinie – jestem o tym przekonana.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s