Mozilla Open Badges – to działa!

Jakiś czas temu pisałem o projekcie Mozilla Open Badges jako przełomowym pomyśle na wizualizację wiedzy i doświadczenia w sieci. Idea jest prosta – różne serwisy np. strony uczelni, ośrodków badawczych, fora tematyczne przyznają zasłużonym członkom wirtualne odznaczenia np. Mistrz Articulate:) Każdy z nas może założyć specjalne repozytorium, które Mozilla nazywa Mozilla Badge Backpack (czyli w skrócie plecak:), w którym będzie zbierał odznaczenia.

Z drugiej strony potrzebne są serwisy implementujące OBI (czyli Open Badge Infrastructure), które przy profilach użytkowników wyświetlają ich wszystkie zdobycze (np. LinkedIn, Goldenline etc.).

Po co to wszystko?

Teraz gdy rozmawiamy z kimś w sieci możemy prześledzić jego profil, ilość wpisów, lajków i zdjęcia z wakacji. Ciężko jednak zweryfikować czyjąś wiedzę lub doświadczenie, bo nawet jeżeli ktoś umieszcza informacje o swojej edukacji, to nigdy nie mamy pewności czy dana osoba nie jest magistrem z bujnej wyobraźni i dużego ego:) Co innego gdy np. rozmawiamy ze specjalista e-learningowym, który może się pochwalić odznakami wystawionymi przez rozpoznawalne w środowisku i niezależne ośrodki takie jak np. eLearning Guild. Jednym zdaniem – Odznaki są bardzo dobrym pomysłem na przedstawienie swoich osiągnięć i wiedzy.

Najlepsze w całym projekcie jest to, że nie pozostał w laboratorium i…działa:)

Polecam Wam poniższą prezentację, która w prosty sposób wyjaśnia cały pomysł i pokazuje jak i gdzie zdobyć odznaki.

..a potem zapraszam na www.openbadges.org gdzie zdobędziecie pierwszą odznakę:)

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s