MOOC? O co chodzi?

Technologia bez przerwy zmienia sposób w jaki zdobywamy wiedzę (brawa za odkrycie roku!:) Kiedyś edukacja była dostępna tylko dla wybranych grup społecznych, z czasem jednak „dopadła” każdego. Ciekawie przedstawia się historia zdalnego nauczania.

Na początku 18 wieku pojawiły się pierwsze kursy korespondencyjne. „Parę” lat później (jak ze wszystkimi nowoczesnymi technologiami) dotarły także do nas. Pewnie cześć z Was pamięta jeszcze kursy językowe, obsługiwane za pomocą poczty.

Prawdziwą rewolucję przyniósł jednak internet i możliwość dostępu do informacji w dowolnym miejscu i czasie (chyba, że mieszkacie w okolicach Glinna w pow. Wałbrzyskim:) Pojawiły się pierwsze szkolenia e-learningowe, wiki, blogi, fora i serwisy społecznościowe. Powoli zaczynamy wykorzystywać  w edukacji urządzenia mobilne. Wraz z technologią zmienia się także sposób w jaki chcemy (a właściwie potrafimy) się uczyć. Tradycyjne szkoły, w których taki sam program nauczania jest z góry narzucony każdemu nie spełniają już swojej funkcji. Przypływ nowych informacji jest tak duży, że musimy dywersyfikować ich źródła i dopasowywać je do naszych potrzeb.

MOOC (massive open online course) jest stosunkowo nowym pomysłem na zdobywanie wiedzy. Mimo, że w skrócie występuje słowo course co mogło by świadczyć o usystematyzowanym kursie szkoleniowym, to jest to raczej wydarzenie. Pomysł jest prosty – ktoś (lub zazwyczaj grupa ktosiów lub uczelnia) organizuje grupę osób wokół jakiegoś tematu. Każdy za darmo może dołączyć. Organizatorzy zazwyczaj określają tylko harmonogram i podstawową strukturę kursu oraz wyznaczają miejsce komunikacji pomiędzy wszystkimi użytkownikami. Materiały  są rozproszone w sieci i wraz z rozwojem kursu są rozbudowywane o „znaleziska” uczestników. Wyniki przyjmują zazwyczaj formę grupy dyskusyjnej, wiki lub serii blogów i po zakończeniu są udostępniane wszystkim chętnym. Uczycie się kiedy chcecie, budujecie sieć kontaktów na całym świecie i budujecie własne źródło wiedzy dla siebie i innych.

Jeżeli temat Was zainteresował lub chcielibyście wziąć udział w MOOC to więcej informacji znajdziecie poniżej.

Reklama

3 myśli na temat “MOOC? O co chodzi?

  1. ciekawe byloby na przyklad budowanie teamu ktory ma pozniej na olimpiadach wygrywac, badz budowanie kreaowanie charaktery zawodnika
    a Pan jakie ma pomysly? co jest najciekawsze w olimpiadach Pana zdaniem?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s