E-learning Cloud – dla opornych

Chmura, SaaS, Cloud Computing – te sformułowania zna już każdy profesjonalista, niezależnie czy stoi po stronie IT czy Biznesu (czy w szpagacie po środku:) Trwa światowy trend wystawianiu różnego systemów na zewnątrz firmy do globalnych serwerowni.

Zalety są oczywiste – nie trzeba zaprzątać sobie głowy kwestią hardware’u, można łatwo skalować wydajność naszego systemu, jest on dostępny wszędzie i o każdej porze i nawet jak padnie połowa serwerów to będzie to dla nas niezauważalne.

Nic dziwnego, że także e-learning idzie w tym kierunku. Mało, która korporacja instaluje system LMS w swojej wewnętrznej architekturze – dużo częściej jest on hostowany u dostawcy i jedynie komunikuje się z naszymi serwerami w celu np. autoryzacji użytkowników.

Także dostawcy narzędzi do tworzenia szkoleń, zaczynają je udostępniać jako online’owe serwisy, z których można korzystać na dowolnym komputerze połączonym z siecią.

Niestety jak mawiały nasze babcie (które jeszcze dostawały kwiaty od mężczyzn:) nie ma róży bez kolców. Umieszczając nasz system w chmurze musimy się prędzej czy później zderzyć z kwestiami bezpieczeństwa, które aktualnie zgłębiam przy projekcie:) Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Cennym źródłem wskazówek jest najnowszy ebook opublikowany przez The eLearning Guild zatytułowany 53 Tips on Using the Cloud for eLearning. Nie jest to typowa książek, tylko raczej zbiór komentarzy na temat wykorzystania chmury w zdalnej edukacji, wygłoszonych przez ekspertów w tej dziedzinie.

Co sugerują?
– jak przy każdym projekcie, dokładnie zdefiniuj potrzeby swojej organizacji. W niektórych przypadkach, gdzie nie mamy do czynienia z danymi wrażliwymi, doskonale sprawdzą się publiczne serwisy społecznościowe takie jak Facebook.
– przedstaw dokładnie swój pomysł – pod pojęciem chmury może się kryć zarówno Saas jak i IaaS (infrastructure as a Service – np. wyrzucenie jedynie przechowywania danych na zewnątrz) oraz PaaS (Platform as a Service – gotowe narzędzia jak Google Docs)
– pamiętaj o kwestiach ochrony danych osobowych (GIODO nie śpi;) O ile nie będzie problemów ze zgłoszeniem bazy użytkowników, zlokalizowanej w serwerowni pod Wrocławiem, to już ta sama baza w Stanach może być większym wyzwaniem)
– pamiętaj, że w chmurze znajduje się mnóstwo serwisów, które mogą wzbogacić Twoje szkolenia – na przykład serwisy umożliwiające hostowanie nagrań video w wysokiej rozdzielczości takie jak Vimeo.
– pamiętaj o wsparciu użytkowników – czy dostawca je zapewnia?
– bezpieczeństwo – czy i jakie dane może przekazywać/przechowywać, czy musisz mieć serwery na wyłączność, czy możesz współdzielić bazę danych z innymi firmami? temat rzeka:)
– pamiętaj, że chmura nie musi być tańsza od rozwiązania inhouse – im serwis jest bardziej dopasowany do wymagań konkretnej firmy tym droższy

Więcej cennych wskazówek znajdziecie we wspomnianym ebook’u. Polecam!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s