Czy Ebook to już E-learning?

Dzisiejszy wpis został zainspirowany infografiką, którą znalazłem w sieci. Pokazuje ona dynamiczny wzrost rynku ebooków i urządzeń mobilnych, na których można je odtwarzać. Nasunęło mi się oczywiste pytanie – Czy ebooki to e-learning?:)

Ebooki zyskują coraz większą popularność. W zeszłym roku Amazon po raz pierwszy sprzedał więcej książek elektronicznych niż papierowych. Podczas gdy produkcja celulozowa spada, epublikacje z roku na rok sprzedają się w coraz większym nakładzie.

Czy Ebooki możemy zaliczyć do e-learningu? Mamy w końcu do czynienia z elektroniczną formą przekazu wiedzy (stąd to E na początku:)

Według mnie odpowiedź nie jest oczywista. Zapewne nikt z nas nie nazwałby e-learningiem dokumentu udostępnionego na serwerze, ale gdy już uzupełnimy go animacjami i filmami, wątpliwości nagle znikają:) Tak samo jest z ebookami. Te opublikowane jeszcze rok temu, w których poza ilustracjami nie było nic poza treścią, mają mało wspólnego z nowoczesnym nauczaniem, w przeciwieństwie do najnowszych wytworzonych w narzędziu iBooks Author, które aż kipią od multimediów.

Myślę, że wraz z rozwojem rynku ebooków, a także tabletów i e-czytników, będziemy mieli do czynienia z co raz lepszymi podręcznikami, które rozwieją wszelki wątpliwości, że zaliczamy je do e-learningu (a nawet do m-learningu, żeby było jeszcze nowocześniej!:) Na razie to taki e-learning na poziomie pdf-a (nie interaktywnego:)

Link: ebooks-explosion

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s