Notatek.pl bada studentów

Dzisiaj wpis gościnny dotyczący badania przeprowadzonego przez serwis Notatek.pl

Jest to portal umożliwiający studentom wymienianie się..notatkami online:) Kiedyś trzeba się było czaić na koleżanki pod drzwiami sali wykładowej, a dzisiaj wystarczy założyć konto w serwisie internetowym i jeżeli będziemy aktywni to dostaniemy jeszcze pizze (przynajmniej tak wyczytałem w ulotce:)

Przejdźmy jednak do samego badania.

Badanie zostało przeprowadzone wśród studentów z całej Polski w marcu 2012 roku. Głównym celem ankiety było stwierdzenie, ile studenci wydają na pomoce naukowe w ciągu semestru i z czego najczęściej korzystają podczas nauki. Ważnym aspektem było również zwrócenie uwagi na wpływ Internetu na zdobywanie wiedzy.

Ankieta dotyczyła określenia wysokości wydatków, które studenci przeznaczają na pomoce naukowe w ciągu semestru, oraz stwierdzenia, z jakich źródeł najczęściej korzystają, przygotowując się do zajęć, zaliczeń i egzaminów.

Wnioski są następujące:

Studenci podczas sesji najczęściej korzystają z własnych notatek oraz z notatek koleżanek i kolegów (w sumie ponad 55% respondentów udzieliło takiej odpowiedzi). Jest to najtańsze źródło wiedzy na studiach i powszechnie dostępne.
Rzadko używane są skrypty (5,3% odpowiedzi) oraz książki (6,5%). Studenci nie korzystają z publikacji naukowych ponieważ ich ceny są za wysokie. Również biblioteki akademickie posiadają niewystarczającą liczbę egzemplarzy, by każdy student mógł zaopatrzyć się w potrzebną mu książkę.

Dla mnie najciekawsze były jednak wyniki dotyczące wykorzystywania materiałów online:

Dla ponad ¼ studentów materiały z Internetu stanowią 20% pomocy naukowych potrzebnych do zdania sesji.37% studentów stwierdziło, że potrzebuje od 21% do 50% wiadomości zaczerpniętych z sieci, tylko 18% określiło ten procent jako większy niż 75.
Można zauważyć, że coraz więcej osób podczas nauki wykorzystuje Internet. W Polsce dopiero wchodzą na rynek e-booki oraz platformy e-learning. Mimo tego, że studenci chętnie korzystają z materiałów umieszczanych w Internecie, tylko nieliczni wykładowcy umieszczają swoje publikacje w sieci.

Cały raport prezentujący pozostałe dane oraz informacje na temat respondentów znajdziecie na stronie Notatek.pl Jestem ciekawy jakie będą wyniki za 5 lat:)

The Gamification of Learning and Instruction: Game-Based Methods and Strategies for Training and Education

Reklama

Jedna myśl na temat “Notatek.pl bada studentów

  1. tak, to jest dobra domena. od pewnego czasu przygladam sie innemu blogowi prowadzonemu przez chlopaka ktory jest przewodniczacym rady studentow na jednej z wazniejszych polskcih uczelni. Tam studenci wymieniaja notatki, podaja cenne informacje, itd. blog w ciagu ktorkiego czasu mial ponad 100 tysiecy odwiedzin.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s