Europejskie statystyki szkoleniowe

Co jakiś dostaje maila z prośbą o wskazanie materiałów na temat rozwoju nauczania, a w szczególności e-learningu w Europie.

Uwaga! Dzisiaj znalazłem taką prezentację!:)

Dane zostały przygotowane przez firmę Cegos (prawdopodobnie największa firma szkoleniowa na naszym kontynencie) i dotyczą rynku L&D w Europie. Bazują ona na wynikach ankiety przeprowadzonej na przełomie stycznia i lutego 2011 na grupie ponad 2500 osób pracujących w UK, Francji, Hiszpanii, Włoszech i…Niemczech (może za rok Polska;) Respondenci byli w większości w 25-44 letnimi (czyli umieli ze zrozumieniem odpowiedzieć na pytania:) szeregowymi pracownikami w różnych firmach.

Wyniki są bardzo ciekawe:
– Najwięcej godzin szkoleniowych mają na koncie Hiszpanie (miłośnicy sjesty, kraj drążony przez rosnące bezrobocie), w większości jednak były to szkolenia językowe i zarządzania projektami (być może szkolą armię super Project Menedżerów, która zaleje świat!)

– Co piąty pracownik nie uczestniczył w żadnym szkoleniu, ale prawie nikt z tej grupy (89%) nie poprosił o nie, co jest zaskakujące gdyż..

– Pracownicy chcą się szkolić – nawet jeżeli musieli by na to poświęcać czas wolny i się dokładać

– Najpopularniejszą metodą szkoleniową pozostaje tradycyjne szkolenie z trenerem, która jest 2x popularniejsze od drugiego w kolejce e-learningu. Coraz szybciej rośnie jednak popularność szkoleń mieszanych (blended learning – wzrost 6% rok do roku)

– Wśród e-szkoleń najpopularniejsze (46%) pozostają tradycyjne kursy, na drugim miejscu znajdują wirtualne klasy (33%) a dalej serious games (gry edukacyjne – 24%) i rosnący w siłę mobile learning (21%)

– Społecznościowe nauczanie – TAK, odpowiedziało 59%. Najczęściej wykorzystywane narzędzie to serwisy vide konferencyjne, Wiki, blog i forum. Pozostałe były używane przez < 20% respondentów

– UWAGA TRENERZY i TWÓRCY SZKOLEŃ – preferowana długość szkoleń przez pracowników to: 2 dni dla szkolenia f2f, 30min-1h szkolenie e-learningowe, 1h wirtualna klasa. Więcej nie trzeba:)

Więcej fascynujących statystyk z tematyki L&D znajdziecie w poniższej prezentacji.

Źródło: http://clive-shepherd.blogspot.com/

Reklama

2 myśli na temat “Europejskie statystyki szkoleniowe

 1. Bartek, dzięki za interesujący materiał pokazujący tendencje i to na nieamerykańskim rynku, a na bliższym nam zachodnioeuropejskim.
  Nie dziwi mnie, że szkolenia tradycyjne są jeszcze nadal na pierwszym miejscu 😉
  Struktura samego e-learningu jest ciekawa – podobna do tej w Stanach, spory widzę jest udział wirtualnych klas, a zaskakuje procent e-learningu mobilnego.
  Co do długości szkolenia e-learningowego, potwierdzam, też lubię szkolenia e-learningowe maksymalnie godzinne. Przy dłuższych mam problem z zakończeniem w sensownych ramach czasowych 🙂

  Polubienie

 2. Popularność m-learningu jest rzeczywiście zaskakująca. Także gry edukacyjne są dosyć często wykorzystywane.
  U nas temat gier też zaczyna się przebijać, ale o mobilnym nauczaniu jeszcze nic poważnego nie słyszałem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s