Czy Common Cartridge zastąpi SCORM?

Według ostatnich badań standard zapisu szkoleń e-learningowych SCORM staje się coraz bardziej popularny. Firmy decydujące się na zakup nowego systemu LMS stawiają kompatybilność z nim jako jeden z trzech głównych warunków wyboru. Może to dziwić, gdyż ma on już prawie 10 lat (wersja 1.0 została udostępniona przez ADL w styczniu 2000 roku). Z moich obserwacji wynika jednak, że jeszcze wiele firm posiada spore portfolio szkoleń stworzonych samodzielnie, które nie są kompatybilne z żadną dostępną na rynku specyfikacją. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z pojawianiem się na rynku prostych w obsłudze i oferujących dobre i szybkie rezultaty narzędzi rapid e-learningowych do tworzenia e-szkoleń. Najpopularniejszą w tej chwili wersją standardu SCORM na rynku jest 1.2 z 2001 roku. Kolejne cztery edycje oznaczone datą 2004 nie zyskały dużej popularności i na rynku wciąż można spotkać popularne systemu nie wspierające tej wersji.
Tymczasem dwa lata temu, bez wielkiego rozgłosu konsorcjum IMS zaprezentowało nowy standard Common Cartridge (CC), który ma zastąpić leciwy SCORM. Jego opis możecie znaleźć między innymi w moim poprzednim wpisie. Po kilku artykułach w sieci zaraz po prezentacji, nie spotkałem jednak żadnych nowych informacji na jego temat – ani u producentów systemów ani narzędzi do tworzenia szkoleń. Jak się jednak okazuje, powoli CC przebija się w e-learningu. Na stronie IMS znalazłem listę producentów narzędzi i systemów wspierających ten standard (lub pracujących nad tym). Co prawda większość z nich jest dla mnie nieznana, ale pojawiają się tez takie nazwy jak ATutor, BlackBoard, Desire2Learn, OLAT, Sakai a nawet Moodle.
Czy rok 2010 będzie rokiem Common Cartridge? Wydaje mi się, że nie. Patrząc na szybkość popularyzacji jego poprzednika myślę, że będziemy musieli poczekać na jego prawdziwy debiut jeszcze ok dwóch lat. Z drugiej strony, nowe funkcjonalności, które oferuje ten standard, a także wzrost świadomości e-learningowej i potrzeb wśród odbiorców, może przyśpieszyć ten proces.

Link do tabeli z komaptybilnymi narzedziami: Common Cartridge and Basic Learning Tools Interoperability Progress

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s