E-learning 2010

Polecam Wam lekturę najnowszego wydania magazynu Elearning!. Znajdziecie w nim sporo ciekawych statystyk dotyczących rynku e-learningowego – zarówno korporacyjnego, jak i publicznego. Pokazują one ciekawe trendy. Oto parę z nich.
W porównaniu do roku 2009 budżety firmowe przeznaczone na projekty e-learningowe wzrosły o ok 30% do poziomu…1,46 miliona…dolarów (jest to mniej więcej koszt wdrożenia korporacyjnego systemu zarządzania wiedzą) Menedżerowie projektów rządowych mają dwa razy tyle do wydania:)
Ciekawie przedstawia się popularność różnych metod nauczania. Jeżeli chodzi o firmy to wciąż najbardziej popularne są szkolenia z trenerem (41% menedżerów wskazało taką odpowiedź). Na drugim miejscu znalazły się szkolenia e-learningowe (39%) a na trzecim szkolenia łączące obie te metody. Nauczanie społecznościowe zostało wskazane jedynie przez 9% ankietowych (w przeciwieństwie do 15% w 2009). W projektach rządowych kolejność jest identynczną jednak wzrost znaczenia szkoleń elektronicznych jest znaczący (+10% do 38).
Sumując wszystkie metody nauczania z wykorzystaniem e-narzedzi, takie jak: klasy wirtualne, spotkania online, szkolenia e-learningowe otrzymamy mniej więcej 25-49% wszystkich godzin szkoleniowych pracownika..tak przynajmniej zadeklarowało 26% przedsiębiorców (w projektach rządowych e-learning to 5-24% wszystkich szkoleń)
Jakie są najpopularniejsze szkolenia? W firmach są to: przepisy prawne i procedury, obsługa klienta, menedżerskie i produktowe. W projektach rządowych rządzi obsługa klienta, procedury oraz szkolenia specjalistyczne (zarządzanie spadło z 3 na 9 pozycję).
I na koniec jeszcze jedno ciekawe zestawienie. Jak mierzony jest efekt szkoleniowy? 75% pytanych w firmach wskazało na..informację zwrotną, 73% na testy i oceny, 57% na informację zwrotną menedżera, a 55% na wyniki w pracy po szkoleniu. Model Kirkpatrick’a uzyskał niezły wynik (37%), a 5% w ogóle nie mierzy rezultatów. Sporo więcej informacji (m.in. o wykorzystywanych narzędziach i serwisach) znajdziecie w magazynie Elearning!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s