Zarobki na rynku e-learningowym czyli dlaczego lepiej być mężczyzną:)

E-learning guild czyli jedna z najpopularniejszych i najstarszych społeczności e-learningowych opublikowała właśnie nowy raport dotyczący wynagrodzeń na amerykańskim rynku e-learningowym w 2010 r. Wygląda on całkiem obiecująco. Od kryzysu w 2008 roku średnie wynagrodzenie wśród pracowników etatowych cały czas wzrasta i obecnie wynosi $79,252 rocznie. Do tego dochodzi $7,541 premii co daje w sumie $86,793. Co więcej..się nie dowiedziałem bo standardowo za swoje badania E-learning guild pobiera niemałe opłaty (chyba, że w nich uczestniczysz wypełniając ankiety, wtedy jako współtwórca masz dostęp darmowy).
Na szczęście można w sieci znaleźć ludzi, którzy mają do nich dostęp:)
Na stronie "Learning Solutions Magazine" Temple Smolen zestawiła wyniki powyższego raportu z badaniami amerykańskiej Organizacji Kobiet The National Organization for Women.
Wyniki niestety wyglądają podobnie jak w innych zawodach. Na rynku e-learningowym kobiety zarabiają średnio 15% mniej od mężczyzn. Różnica staje się jeszcze bardziej wyraźna przy osobach zatrudnianych nie na cały etat, gdzie mężczyźni zarabiają dwukrotnie lepiej ($85 do $43 za godzinę).
Bardzo ciekawie wygląda także zestawienie prezentujące popularność i "opłacalność" różnych stanowisk powiązanych z e-learningiem. Nie jest zaskoczeniem, że najlepiej zarabiającymi grupami jest kadra zarządzająca ($137 za godzinę) i konsultanci ($112) Najpopularniejsze stanowiska prezentują się następująco (wartości za godzinę dla mężczyzn):
Instructional Designer $75
Implemenracja i wsparcie LMS $80
Tworzenie contentu $81
Wszystkiego po trochu:) $81

A jak to wygląda w Polsce? Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn są podobne jednak zarobki są z trochę innej bajki (takie zestawienie Reksia ze Shrekiem w 3D:) $86,793 czyli według dzisiejszego kursu ok 276 tyś zł rocznie (23 tyś miesięcznie) jest dla większości specjalistów w naszym kraju raczej nieosiągalne. Już bardziej opłaca się być kobietą w Stanach;) Z moich doświadczeń i rozmów w "środowisku" wynika, że średnie zarobki w Polsce na rynku e-learningowym są ok 4 krotnie niższe i wynoszą ok 6 tyś zł netto miesięcznie. Moim zdaniem wynika to głównie z charakterystyki e-learningu w Polsce, który do tej pory profesjonalnie rozwijany jest jedynie dużych firmach i korporacjach, gdzie jak wiadomo zarobki nie są najwyższe na rynku.
The 2010 Salary and Compensation Report – United States
The Gender Pay Gap in e-Learning

Reklama

2 myśli na temat “Zarobki na rynku e-learningowym czyli dlaczego lepiej być mężczyzną:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s