Mobilne statystyki

Gdyby komuś z Was ktoś zadał pytanie jaka jest najpopularniejsza technologia na świecie wiele osób wskazałoby na telewizję, radio, albo komputery osobiste. Urządzenia te są jednak 3 a nawet 4 krotnie mniej popularne od..telefonu komórkowego!
Pisałem parokrotnie o m-learningu, czyli wykorzystaniu urządzeń mobilnych w edukacji, jednak podejrzewam, że większość z Was czytała to jak powieść science fiction:) Ostatnio trafiłem na dwa świetne zestawienia pokazujące popularność telefonów komórkowych, które na prawdę dają do myślenia.
Więcej osób ma teraz dostęp do komórek niż do bieżącej wody. Na każdy wyprodukowany telewizor przypadają trzy telefony. Mobilny internet jest dwukrotnie popularniejszy od stacjonarnego. A teraz najlepsze:) Szczoteczkę do zębów posiada 4.2 miliarda ludzi podczas gdy aktywny telefon…4.6:) (niedługo pewnie będą aparaty ze szczoteczką:) Kolejna ciekawostka: W UK więcej dzieci posiada telefon niż..książkę:) Zestawienie prezentuje też statystyki dotyczące bardziej intymnych momentów naszego życia..w końcu zawsze jest dobra pora na wysłanie SMSa;)
Telefony komórkowe służą już nie tylko do komunikacji i rozrywki, ale także do załatwiania codziennych spraw.55% mieszkańców Helsinek kupuje bilety tramwajowe korzystając ze swoich komórek, a w Estonii nie zapłacimy bez nich za parkometr. O ile ludzie w moim wieku (czyli młodzi energiczni 20 latkowie tzw Ciacha;) potrafią nawet zapomnieć zabrać telefon z domu to nasi młodsi znajomi ćwiczą palce wysyłając średnio 100 SMSów dziennie:)
Przejdźmy teraz do edukacji. Ponieważ telefony komórkowe są popularniejsze od mobilnego internetu, np w Japonii wykorzystywane są do komunikacji pomiędzy nauczycielami i uczniami oraz informowania rodziców o szkolnych wydarzeniach. W Nowej Zelandii poszli jeszcze dalej, organizując egzaminy przez telefon komórkowy. Użytkownik jest weryfikowany przez serwis identyfikujący mowę a pytania zadawane przez robota. Inna popularną formą nauki jest wykorzystywanie nagranych telefonem materiałów w zajęciach.
Wszystkie te informacje jasno pokazują, że jesteśmy świadkami mobilnej rewolucji. Nie ma już chyba takiego miejsca gdzie nie wykorzystujemy komórek (poza paroma wioskami na Mazurach;) Z roku na rok statystyki pokazują większe rozpowszechnienie technologii mobilnych. Robienie zdjęć, translatory Voice to Voice, Augmented Reality i inne technologie zbliżają nas coraz bardzeij do Star Treka, więc może rzeczywiście to powieść SciFi:)

Polecam Wam poniższą prezentację i publikację:
Mobile in Learning: Lessons from around the world
Mobile Access 2010

Mój perwszy telefon:)
Mój pierwszy telefon:)
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s