Wybierz odpowiednie narzędzie

Dzisiaj na blogu Upside Learning znalazłem ciekawy post, zawierający odnośnik do jeszcze ciekawszej mindmapy:) Jej twórca zebrał w jednym miejscu różne narzędzia do tworzenia e-szkoleń i przy każdym odpowiedział na 3 pytania: Kiedy go używam? Co mi się w nim podoba? Co mi się w nim nie podoba?
Znajdziemy tu m.in popularne aplikacje komercyjne takie jak Articulate, Lectora, Captivate, przedstawicieli e-learningowego opensource’u: eXe, Courselab, narzędzia do tworzenia screencastów takie jak Camtasia i wiele innych (części jeszcze nie poznałem:)
Uważam, że jest to bardzo fajne miejsce dla osób szukających odpowiedniego oprigramowania. W centrum znajduje się informacja zachęcającą do dodawania kolenych narzędzi. Według mnie to świetny pomysł, gdyż gwarantuje bieżącą aktuaizację danych! Większość uwag zawartych na mindmapie pokrywa się z moimi odczuciami. Podczas mojej pracy miałem okazję "bawić" się różnymi aplikacjami i poznać różne osoby zajmujące się tworzeniem szkoleń. Co charakteryzuje najnowsze narzędzia?
– Przejrzysty interfejs – często jest oparty na PowerPoincie, pozwalający na import i dowolne rozmieszczenie różnych materiałów multimedialnych,
– Interakcja – testy, gry, zadania, animacje i wiele innych elementów zachęcających użytkownika do interakcji może być teraz tworzone w jednej aplikacji
– Export do najbardziej popularnych formatów – SCORM, AICC i CD nie wystarczy. Dzisiejsze narzędzia pozwalają na tworzenie podcastów, skryptów drukowanych a także bezpośredni export szkolenia na serwis online.
– Nieliniowość – zapomnijcie o nudnym klikaniu strzałki w prawo. Narzędzia pozwalają na tzw. branching czyli tworzenie nieliniowych szkoleń, w których osoba ucząca sama decyduje jakie materiały ogląda bądź jest kierowana na odpowiednią "ścieżkę" na podstawie np. wyniku testu.
– …

Nie zapominajmy jednak najważniejsze rzeczy. Narzędzie nie stworzy samo szkolenia (przynajmniej nie w tym roku:) Za jego sterami musi zasiąść osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Niestety, co może się wydawać nielogiczne, wraz z powstaniem coraz lepszych narzędzi powstaje coraz gorszy content. Dzieje się tak dlatego, że nagle mnóstwo osób odkryło w sobie powołanie dydaktyczne:)

link: Upside Learning

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s