E-learning w Europie

Niedawno prezentowałem Wam informacje dotyczące amerykańskiego rynku e-learningowego. Jak przy nim wygląda Europa? Nie znalazłem niestety analogicznego zestawienia, ale niedawno trafiłem na wyniki ankiety z 2007 r. przygotowanej przez Cegos. Obejmuje ona 1000 menedżerów zajmujących się szkoleniami z firm zatrudniających powyżej 500 pracowników we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Włoch.
Ankieta poruszyła kilka tematów związanych z nauczaniem. Zacznijmy od poniższej ilustracji.

Nauczanie wykorzystujące różne metody (blended learning) było najpopularniejsze w UK gdzie 51% pracowników brało udział w tego typu szkoleniach. Jest to wynik dwa razy lepszy od Włoch (27%) i sporo lepszy od Francji (33%). Niemcy (43%) i Hiszpanie (52%) prawie dogonili lidera:) Jeżeli jednak zestawimy te rezultaty z nauczaniem 100% f2f lub 100% e-learning to zobaczymy, że są to dużo bardziej popularne metody. Praktycznie wszyscy pracownicy, niezależnie od kraju uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez trenera. Szkolenia e-learningowe były mniej wykorzystywane. Najlepsze wyniki w UK i Francji oscylują w okolicach 50%, podczas gdy we francji jest to 23% a we Włoszech zaledwie 15%. Jeszcze gorzej prezentowała się sytuacja m-learningu, którego popularność wahała się pomiędzy 4% (Francja) i 17% (UK). Ciekawie wygląda zestawienie prezentujące miejsce szkolenia. W większości była to praca.
Najbardziej się zdziwiłem widząc drugie zestawieni prezentujące budżety szkoleniowe w poszczególnych krajach.

Francja, której nauczanie miało w większości formę warsztatów z trenerem, wydała zdecydowanie najwięcej pieniędzy. Świadczy to o tym, że wsparcie procesu nauczania e-technologiami pozwala zminimalizować wydatki na szkolenia a także zwiększyć efektywność nauczania o czym świadczy ostatnia ilustracja w raporcie.

Polecam Wam dokładną lekturę raportu Cegos. Podsumowując to zestawienie..UK rządzi,a Włosi z Francuzami powinni poczytać ten blog:)

Link: Cegos

Reklama

3 myśli na temat “E-learning w Europie

 1. Bartku,

  Z tego co wiem – we Francji szkolenia są dotowane przez państwo i obowiązkowe. Nic więc dziwnego, że budżety szkoleniowe w tym kraju są istotnie wyższe niż w innych.

  Pozdrawiam

  Marek

  Polubienie

 2. Witaj, niedawno ukazało się w Niemczech badanie dot. zastosowania e-learningu w największych niemieckich firmach (TOP 500). Napiszę więcej o nim na moim blogu, ale co ciekawe 46% firm nie stosuje e-learningu, 38% stosuje w całej firmie a 16% – tylko w wybranych obszarach.

  Poza tym patrząc na ten raport – od razu widać, dlaczego w czasie kryzysu na południu Europu firmy hiszpańskie zajmujące się e-learningowym próbują wejść na polski rynek.

  Pozdrawiam
  Marta

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s