Darmowy e-learning?

Kiedy zdecydujemy się na wdrożenie systemu e-learningowego w naszej firmie, często stajemy na początku przed wyborem czy zdecydować się na rozwiązania komercyjne czy opensourcowe. Przewagą tych drugich jest na pewno spora społeczność dbająca o ciągły rozwój i rozwiązująca problemy oraz ich cena, która niezależnie od waluty wynosi zero…  Czy na pewno?

Dzisiaj przeczytałem ciekawy artykuł zatytułowany The Real Cost of a Free (Open Source) LMS!
Jego autor słusznie stwierdza, że w większości przypadków za wdrożenie systemu open source’owego musimy sporo zapłacić.
Co prawda licencje są darmowe, ale customizacja, utrzymanie, rozwój kosztują. Systemy zarządzania nauczaniem są na tyle specyficzne, że wymagają ludzi z doświadczeniem w tej branży. Musimy ich zatrudnić jeżeli chcemy "samodzielnie" zajmować się systemem lub wynająć jeżeli zlecamy to zadanie firmie zewnętrznej.
Poza kosztami pozostaje także kwestia kompatybilności. Po dostosowaniu systemu do naszych potrzeb może się okazać, że wprowadzone poprawki są niekompatybilne z nową wersją. Kto to naprawi, kiedy i ile będzie kosztować?
To tylko niektóre przykłady kosztów związanych z darmowym nauczaniem. Więcej znajdziecie w cytowanym artykule na dole.

Nie chcę nikogo zniechęcać do rozwiązań open source’owych. Sam z wielu korzystam i nie zamieniłbym ich na żadne inne. Moim zdaniem jednak nie sprawdzają się one w każdym środowisku, szczególnie biznesowym.

link: the-real-cost-of-a-free-open-source-lms

Reklama

2 myśli na temat “Darmowy e-learning?

 1. Za darmo nic nie ma (są też wulgarniejsze wersje tego truizmu). Dobrze, że Ty i autorzy z upsidelearning zwróciliście na to uwagę.
  Jednakże każde wdrożenie jest specyficzne. Koszty o których wspominają autorzy – przygotowanie infrastruktury i zasobów ludzkich są również obecne podczas wdrażania komercyjnych LMS. Przyznam szczerze, że dane liczbowe z porównania kosztów byłyby bardziej przemawiające.
  Wniosek jest jeden – za darmo nie ma nic.

  Polubienie

 2. Takie zestawienie rzeczywiście byłoby ciekawe, ale niestety jeszcze na takie nie trafiłem.

  Koszty są zawsze obecne przy wdrożeniu, ale wiele osób wdrażając rozwiązania open sourcowe zakłada, że będą one darmowetanie i nie zakłada potrzebnego budżetu co skutkuje upadkiem projektu lub pogorszeniem jego jakości.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s