ADDIE – Evaluation

Po ukończeniu poprzedniego etapu – Implementacji, większość osób myśli, że projekt jest skończony. Szkolenie zostało stworzone i przekazane klientowi. Mimo to, jest jeszcze wartościowa praca do wykonania. Tak jak kiedyś powiedział jeden z Polskich polityków – „Mężczyznę poznaje się po tym jak kończy a nie po tym jak zaczyna”:) Zamknięcie projektu nie tylko kończy wszystkie czynności administracyjne, ale także jest miejscem wprowadzenia mechanizmów oceny efektywności projektu i jego produktów (które zdefiniowaliśmy na etapie analizy), które później pozwolą nam sprawdzić osiągnięte rezultaty.
Punktami obowiązkowymi zamknięcia projektu są:

– poinformowanie sponsorów projektu o zakończonych pracach – Project manager powinien poinformować zainteresowane osoby o realizacji projektu i jego ostatecznym zakresie. Od tego momentu wszelkie zmiany i rozszerzenia będą realizowane w ramach innych projektów. Dowodem akceptacji zakończenia projektu jest podpis sponsora na karcie projektu. Po jego uzyskaniu można zamknąć kontrakty z wykonawcami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz zapisać zdobytą podczas projektu wiedzę w bazie wiedzy. Z własnego doświadczenia wiem, że wiedza zdobyta podczas projektu potrafi uratować kolejny projekt:)
– stworzenie raportu zamknięcia projektu – raport ten powinien zawierać informacje o przyczynie zamknięcia, kto i kiedy je zatwierdził, harmonogram projektu, opis ryzyk i sposoby ich zapobiegania, opis użytych metod komunikacji itp.
– uruchomienie mechanizmów oceny produktów projektu – zależności od założeń z analizy będziemy badać ROI czyli zwrot nakładów poniesionych w związku z wdrożeniem projektu bądź ROE czyli zwrot naszych oczekiwań takich jak wzrost zadowolenia klientów lub skrócenie procesów obsługowych
– uczczenie zakończenia projektu – wielu PM o tym zapomina, ale warto podziękować osobom, z którymi współpracowaliśmy. Wspólne wyjście do restauracji doceni nie tylko IT:)
Od tego momentu do akcji wchodzą mechanizmy monitoringu i kontroli.

W ten sposób omówiliśmy wszystkie etapy metodologii ADDIE. Jednak ulega ona ciągłym przemianom dostosowując się do coraz to nowszych projketów. W moich opisach dołączałem elementy normalnie stosowane w metodyce PRINCE2. Także zwiększona popularność rozwiązań rapid e-learningowych powoduje, że ADDIE staje się mniej kaskadowa a bardziej iteracyjna. Postaram się Wam w przyszłych wpisach prezentować ciekawe wykorzytstania tej metodologii.

Poniżej znajdziecie linki do opisów pozostałych elementów ADDIE.
Analysis
Design
Develop
Implement

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s