Rencenzja książki – Project Managing E-learning

Właśnie skończyłem czytać książkę Project Managing E-learning – A Handbook for successful design, delivery and management. Trafiłem na nią przypadkiem szukając czegoś o zarządzaniu projektami e-learningowymi (wiem, wiem…ostatnio pisałem, żeby tak nie robić, ale byłem na niezłym głodzie wiedzy:) Mimo, że zawiera tylko 188 strony znalazłem w niej sporo użytecznej wiedzy.
Opisuje ona szczegółowo proces tworzenia szkoleniaprogramu nauczania łącząc sprawdzone techniki projektowania materiałów edukacyjnych i metodyki zarządzania projektami w jednym procesie. Konkretnie zobaczymy jak wykorzystać i połączyć ADDIE i IPECC. O ile ta pierwsza jest pewnie większości z Was znana (mam nadzieję, że chociaż przeskanowaliście moje poprzednie posty na ten temat:) o tyle metodologia IPECC może wydawać się trochę tajemnicza. Nie jest w niej jednak nic nadzwyczajnego i każda osoba znająca PRINCE2 lub PMBOK znajdzie wiele podobieństw. 
To co podoba mi się tej książce to płynne przechodzenie z jednego modelu do drugiego. Dokładnie są opisane wszystkie kroki, produkty, które otrzymujemy na każdym etapie projektu i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Uzupełniony metodyką projektową model ADDIE nabiera blasku. Wypełnia dokładnie etapy związane z analizą, projektowaniem i wdrożeniem szkolenia. Otrzymujemy metodykę nastawioną na projekty e-learningowe, którą możemy wykorzystać nie tylko przy tworzeniu contentu, ale także wdrażaniu systemu zarządzania nauczaniem LMS.
W książce znajdziemy przykłady kart projektu, harmonogramów, wykresów Ghanta, planów zarządzania i formularzy. Po jej przeczytaniu nabieramy świadomości, że wdrażanie projektów e-learningowych ( w tym tworzenie szkoleń) to proces wieloetapowy, który niejednokrotnie wymaga jakiejś metody zarządzania zmianami (jest rozdział na temat tworzenia planu zarządzania zmianami), komunikacją i zasobami, w którym trzeba myśleć o budżecie i osobach wspierających nasz projekt (w książce znajdziemy opisy różnych typów sponsorów i w jaki sposób nimi zarządzać) oraz wykorzystywać narzędzia w stylu Microsoft Project.
Jeżeli szukacie źródła, które pomoże Wam połączyć wiedzę dotyczącą zarządzaniem projektami i tworzenia contentu, robiąc z Was e-Guru to polecam Wam dołączyć tą pozycję do domowej biblioteki:)

Reklama

2 myśli na temat “Rencenzja książki – Project Managing E-learning

  1. Dzięki za wpis rzeczywiście fajna książka. Niestety mój angielski był za słaby aby ją doczytać do końca z takim zapałem jak ty. Ostatnio trafiłam na tytuł „Firmowa strona WWW. Idee, strategia, realizacja” – gdzie autor też kilka kartek na temat e-learingu napisał. To taka informacja dla innych.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s