Style nauczania za 1000$

Teoria stylów nauczania mówi, że każda osoba na swój indywidualny sposób nauki – jedni czytając książkę, inni oglądając film a jeszcze inni sprawdzając w praktyce jak coś "działa". Te preferencje możemy pogrupować w tzw. style (np visual, auditory, readingwriting i kinesthetic)
Tworząc materiały edukacyjne powinniśmy na początku dobrze poznać naszą grupę odbiorców i w jakiś sposób zweryfikować styl nauczania każdego uczestnika. Najczęściej jest to zorganizowane za pomocą testu a następnie…no właśnie co dalej?

Stworzenie systemu, który będzie badał styl nauczania każdego użytkownika a następnie dobierał odpowiednie materiały do nauki jest:
1) Drogie
2) Czasochłonne
3) Niepotrzebne…przynajmniej tak twierdzą członkowie The Association of Psychological Science, którzy stwierdzili, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że dostosowywanie materiałów do stylów nauczania zwiększa efektywność nauczania i lepiej zainwestować pieniądze w inne mechanizmy edukacyjne, które są potwierdzone naukowo.

Aby podkręcić atmosferę, Will Thalheimer założy się o 1000$ z każdym kto udowodni w rzeczywistym teście, że program e-learningowy wykorzystujący informacje o stylach nauczania prześcignie program nie używający tych informacji o 10 lub więcej procent w efektywności nauczania.
Żeby było łatwiej może on kosztować nawet 2x więcej:)

Gdy gdzieś pojawia się nowy raport lub badanie dotyczące stylów nauczanie zaraz dochodzi do walki zwolenników i przeciwników tej teorii. Wydaje mi się, że to trochę jak z globalnym ociepleniem albo szkodliwym działaniem komórek – niby wiadomo, że tak jest, ale nie ma jednoznacznych dowodów:)

A jakie jest Wasze zdanie na temat stylów nauczania i czy wykorzystujecie je w sowich programach lub produktach?

Więcej informacji o stylach nauczania, zakładzie i raporcie, o którym wspominałem na blogu Willa.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s