ADDIE – Design

Pod koniec poprzedniego etapu otrzymujemy kompleksową analizę potrzeb szkoleniowych.
Na etapie projektowania musimy zdefiniować strukturę naszego programu, czas jego trwania, tempo, format i sposób dostarczenia go odbiorcom. W przypadku szkoleń e-learningowych tworzymy tzw storyboard czyli serię ekranów ułożonych w ustalonej sekwencji, która pokazuje jak będzie zbudowane ostateczne szkolenie. Im bardziej szczegółowy storyboard tym lepiej. Powinien on zawierać min. opisy interakcji do zaprojektowania, szkice lub propozycje ilustracji i sposób prezentacji treści szkolenia.  Projektowany jest także interfejs, który będzie umożliwiał interakcję użytkownika ze szkoleniem.
Proces projektowania musi być ściśle powiązany i ukierunkowany na cel edukacyjny, który chcemy osiągnąć. Każda instrukcja lub interakcja, którą projektujemy powinna przed stworzeniem przejść analizę pod kątem wartości, którą przynosi.
Cały ten etap powinien być oczywiście podporządkowany wybranej metodyce, która naszym zdaniem najlepiej się sprawdzi w danym przypadku i pozwoli wywołać u użytkownika oczekiwane zachowania (poznawcze, emocjonalne, psychomotoryczne).
W niektórych przypadkach na etapie projektowania tworzony jest tzw. prototyp czyli funkcjonalny model naszego finalnego produktu, który możemy zaprezentować odbiorcom lub użytkownikom w celu zebrania opinii i sprawdzenia, czy nasz projekt odpowiada ich potrzebom.
W tej części projektu należy także uściślić metody i warunki oceny uczestników. Jest to najodpowiedniejszy czas na ustalenie w jaki sposób ocenimy program po wdrożeniu, jak będziemy zbierać dane do analizy, i jak będzie wyglądało raportowanie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s