ROI, ROE a może EVA?

W każdym projekcie nadchodzi taki czas kiedy trzeba się zmierzyć z działem finansowym. Uzbrojeni w wypełnione po brzegi arkusze w excelu i wizję świetlanej przyszłości ruszamy do walki. Niewiedza e-learningowa sprawiła, że obecnie jest on postrzegany jako tańsza alternatywa dla szkoleń tradycyjnych. Jeżeli chcemy wdrożyć coś co ma podnieść jakoś nauki, a nie obniżyć koszt jej dostarczenia musimy wykazać odpowiedni zwrot naszej inwestycji. Jak to zrobić? Możemy się posłużyć wskaźnikami. najpopularniejsze prezentuje poniżej.

Return Of Investment (ROI) – wskaźnik ten przydaje się gdy chcemy pokazać zarządowi, że nasz projekt się zwróci lub co jest bardziej oczekiwane – przyniesie zyski. Można go prosto wyliczyć za pomocą wzoru ROI = Benefit/Poniesiona Inwestycja. Im wyższa wartość tym lepiej. Prawdziwym problemem jest wyliczenie benefitu – bo np. jak wycenić i policzyć wzrost zadowolenia klientów z obsługi po przeszkolenia naszych pracowników z suivre vivre’u?:)

Return Of Exptectations (ROE) – wskaźnik pokazujący z jakim rezultatem udało nam się spełnić nasze przedprojektowe oczekiwania. Przykładowo zakładamy, że wprowadzenie nowego szkolenia spowoduje 10% wzrost odwiedzin naszej platformy e-learningowej. Na wejściu musimy pamiętać o ustaleniu tzw kryteriów sukcesu, które będziemy weryfikować a także sposobów ich zmierzenia.

Economic Value Added (EVA) – ulubiony wskaźnik wszystkich finansistów prezentujący rentowność danego przedsięwzięcia. Przykładowo może to być zestawienie pomiędzy benefitami z naszej e-learningowej inwestycji vs tradycyjna wersja tego samego szkolenia. Jest on trudniejszy do wyliczenia od ROI, ale pokazuje najdokładniej wartość naszego projektu. Fajny przykład znajdziecie na blogu ALeraning

neewsweek.com
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s