Jak rozkręcić społeczność?

Stworzenie aktywnej społeczności nie jest łatwym zadaniem (wiem, z własnych doświadczeń:) Zakładamy grupę, forum, blog lub inny serwis pozwalający na wymianę informacji, tworzymy pierwsze tematy, ustawiamy monitoring odwiedzin i…czekamy:) W międzyczasie "reklamujemy" się w sieci. Po paru dniach, zaczyna się niewielki ruch, szalejmy z radości odpalamy szampana i planujemy na co wydamy pieniądze z reklam na naszym blogu:) Po krótkim czasie administrator zauważa, że wysoka aktywność użytkowników zaczyna spadać, komentarze pojawiają się sporadycznie lub wcale, a zarobione pieniądze wystarczą na zakup…T-shirta….w Second Life:) – GAME OVER.

Co sprawia, że jedne społeczności są popularne a inne zapominane? Na to pytanie spróbowała odpowiedzieć Kevin Jarrett (mi to nazwisko też do tej pory nic nie mówiło;) Dochodzi on do wniosków, że tym decydującym elementem jest (nie uwierzycie!) CZŁOWIEK!:) Tak jak przy każdym projekcie powinniśmy zacząć od wnikliwej analizy, która odpowie nam na dwa pytania:
1) Jaki problem postara się rozwiązać Twoja społeczność? Jakimi zagadnieniami będzie się zajmować?
2) Czego tak na prawdę będą potrzebowali członkowie Twojej społeczności?

Nie starajmy się uszczęśliwiać ludzi na siłę. W wielu serwisach społecznościowych mamy mechanizmy wprowadzające nowe funkcjonalności. Czy będą one wykorzystywane przez uczestników czy tylko ozdobnikiem strony?
Należy także pamiętać, że zgodnie z teorią "90-10-1" tylko 1% procent naszych odbiorców będzie bardzo aktywny, 10% będzie średnio aktywne a pozostałe 90% będzie tylko obserwowało i udzielało się okazjonalnie. Wynika to różnych przyczyn – posiadanej wiedzy, czasu, charakteru. Niezależnie od tego są jednak rzeczy, które jako administrator powinniśmy robić i rzeczy których powinniśmy unikać aby nasza społeczność była aktywna.
Na serwisie Mashable znajdziemy dwa ciekawe artykuły na ten temat – jeden prezentujący 8 rzeczy, których należy unikać budując społeczność i drugi przedstawiający 10 zasad zwiększania aktywności społeczności.

Pierwszych z nich zwraca uwagę m.in. na następujące zagadnienia:
1) Aktywność – spraw aby członkowie Twojej społeczności czuli Twoją obecność
2) Spójność – na forach często panuje chaos – ludzie odpowiadają na swoje wzajemne komentarze i maja skłonność do schodzenia na inne tematy, staraj się wyłapywać najciekawsze wpisy i nagradzać za nie ich autorów
3) Bagatelizowanie – nie bądź dyktatorem, który nie liczy się z opiniami innych – szanuj ich zdanie
4) Zdrada – brzmi groźnie:) – budowanie zaufania, jest procesem długotrwałym, staraj się, aby Twoje inicjatywy i działania nie stały w sprzeczności z tym co prezentujesz na forum
5) Wszędobylność – gdy jest się specjalista w jakiejś dziedzinie, często człowiek stara się udzielać we wszystkich możliwych miejscach – skoncentruj się na swoim głównym środku przekazu.

Drugi artykuł dla odmiany wymienia następujące motywatory:
1) Maksymalnie uprość czynności związane z przystąpieniem do społeczności
2) Bądź liderem (nie mylić z opisanym wyżej dyktatorem:)
3) Dyskutuj ze społecznością – nie ignoruj jej
4) Powitaj nowych członków – spraw aby nie czuli się jak intruzi
5) Znajdź i "opiekuj się" najaktywniejszymi użytkownikami
6) Prezentuj wszystkim najciekawsze wypowiedzi
7) .. i nagradzaj ich autorów:)
8) Dbaj o to aby komentarze pojawiały się jak najszybciej po ich wysłaniu
9) Pozwól uczestnikom tworzyć profile
10) Staraj sie integrować z innymi duży sieciami społecznościowymi jak np Facebook

To są tylko skrócone opisy tego co znajdziecie w pełnych artykułach (nie są długie – da się machnąć przy herbacie;) Jak widać sposobów na "rozkręcenie" społeczności jest dużo. Niby większość z nich jest oczywista, ale jak pokazują badania naukowe właśnie o takich rzeczach się zazwyczaj mnie myśli:)

Autorzy tych artykułów zapomnieli chyba tylko o jednej rzeczy – nasze wpisy muszą być bardzo dobre jakościowe i ciekawe:)

Obiecuję się poprawić i wdrożyć przynajmniej część z zaprezentowanych tu pomysłów. Potrzebuje jednak Waszego wsparcia..i komentarzy, na które mógłbym odpisywać:)

A jakie Wy macie pomysły na zwiększenie popularności społeczności?

Reklama

4 myśli na temat “Jak rozkręcić społeczność?

 1. Bartoszu,

  Wpierw pozwól, że powiem: dziękuję Ci, że jesteś. I nie bądź taki skromny. Pomimo, ze pierwszy raz wszedłem na Twój blog, to czułem Twoją obecność od dawna, a więc niektóre zasady stosujesz już na poziomie nieświadomej kompetencji – brawo Ci za to.
  A tak na poważnie – ja też niebawem ukończę pracę nad stroną z blogiem i forum i ten temat mnie za chwilę będzie bardzo dotyczył. Jedno mnie przeraża – to że będę spędzał jeszcze więcej czasu przed komputerem pisząc coś w próżnię. Jak to jest Bartuś – ile czasu spędzasz przed kompem pisząc wpisy czytając wpisy? Czy jak ludzie zaczynają odpisywać, rzeczywiście czujesz ich obecność – tworzy się jakaś relacja? Nie czujesz się samotny w tym wszystkim?
  No i dlaczego nie ma tu Twojego hrabiowskiego zdjęcia z GL????

  pozdrower
  Mate Hautanaki

  Polubienie

 2. Chodzi o zdjęcie „Całuj sygnet”?;)
  Niestety jeżeli chcesz się na poważnie wziąć za blog lub aktywny udział w dyskusjach na różnych grupach to już możesz zacząć żegnać się z dziewczyną;)
  A tak na poważnie to spędzam mniej więcej 2-3 pełne wieczory tygodniowo, żeby być na bieżąco(może jakbym umiał pisać to zajmowałoby mi to mniej czasu:) Nie piszesz w próżnie bo nawet jak nikt nie odpisuje to zazwyczaj sporo osób śledzi Twój blog co pozwala Ci budować markę. Jak pojawiają się pierwsze wpisy to jest to na prawdę sporo satysfakcja bo to oznacza, że napisałeś coś ciekawego, wartego skomentowania. Na samotność nie ma czasu. Jak zdobędziesz zaufanie to często różne osoby proszą Cie o opinię lub pomoc…i w ten sposób buduje się zdrowe relacje:) Jednym słowem Polecam!

  Polubienie

 3. łał, czyli, że cieszysz się, że Cię obdarzyłem zaufaniem i teraz będziemy spędzali wspólnie wieczory pisząc do siebie na blogu?? A może przejdziemy krok dalej i wpadniesz do mnie na winko??;) wałek czeka na Ciebie…;) skoro już się rozstajesz z dziewczyną…;)
  Matko, przerażasz mnie – 3 wieczory… a nie lepiej wyjść na centralny i tam zdobyć zaufanie, pogadać z ludźmi face dwa face?
  A tak powaznie – masz już kogoś kto zamówił u Ciebie coś, bo poznał Cię na blogu jako Bartosza smakosza e-learningu? Prowadzisz bloga od jakiego czasu – dwóch lat? I jak Ci się to zwróciło do tej pory?

  Polubienie

 4. a i jeszcze sugestia – skoro wpisuję mój mail, to dlaczego nie dostaję powiadomienia, że ktoś odpisał na ten wątek? Byłoby to wartosciowe, bo ludziom nie chce się pamiętać..

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s