Visual Search

Zainspirowany postem Katherine Boehret postanowiłem się bliżej przyjrzeć nowym trendom w wyszukiwaniu informacji. Teraz, gdy czegoś szukamy wrzucamy nazwę lub krótki opis w wyszukiwarkę i przebijamy się przez setki linków. W zeszłym roku swoją premierę miała inteligentna wyszukiwarka Wolfram Alpha, która stara się interpretować zapytania użytkownika i zwracać mu precyzyjne wyniki. Technologia Web 3.0, która w zamierzeniach ma myśleć bardziej po ludzku to wciąż odległa przyszłość.
Twórcy przeglądarek nie marnują jednak czasu i rozwijają nowe technologie. Patrząc na najnowsze rozwiązania Google i Microsoft, łatwo zauważyć, że najbliższa przyszłość wyszukiwania to wyszukiwarki graficzne. Tzw Visual Search to pomysł, który sprowadza się do tego, że zamiast przeklikiwania kolejnych stron z wynikami użytkownik przegląda kolekcję obrazów. Nie jest to jednak zwykła wyszukiwarka grafik, którą każdy z nas na pewno używał. Tutaj wyszukiwarka daje nam bogate możliwości filtrowania wyników, a także prezentowania zależności między nimi. Oto dwa ciekawe projekty:

Google’s Image Swirl prezentuje wyniki wyszukiwania w postaci stosów ilustracji. Najbardziej relewantne znajdują się na wierzchu. Gdy słowa ma klika znaczeń na ekranie widzimy kilka stosów. Klikając na jeden z nich przenosi się on na środek i rozsypuje na mniejsze-bardziej szczegółowe kategorie(stosy). Klikamy znowu na najbardziej nas interesujący, który stje się centralny itd.

Microsoft Bing Visual Search prezentuje inny pomysł. Po wpisaniu zapytania na ekranie pojawia się mozaika z ilustracjami. Wszystkie są dokładnie opisane przez co możliwe jest, przy użyciu różnych filtrów, znalezienie interesujących nas informacji. Możemy np wpisać "aparat cyfrowy" a następnie zadać wyszukiwarce pytanie, który z nich jest najpopularniejszy wśród internautów, kosztuje mniej niż 100$, jest różowy i pojawił się na rynku w tym kwartale. Niestety póki co technologia ta nie jest dostępna dla naszego regionu.

Oba projekty dopiero są rozwijane i np Image Swirl podczas zabawy może nam powiedzieć, że jeszcze nie ma takiego słowa w bazie. Jest to jednak bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnego wyszukiwania, która poza atrakcyjna formą znacznie przyspiesza znalezienie interesujących nas informacji.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s