Jetpack – zaprojektuj swoją przeglądarkę

Mozilla Labs niedawno wypuściło nowe narzędzie nazwane Jetpack. Cóż to takiego?
Jest to nowa technologia pozwalająca łatwiej i szybciej rozszerzyć możliwości przeglądarki Firefox. Każdy użytkownik Firefox ma z pewnością zainstalowane dodatki zwiększające jej funkcjonalność. Teraz bez zaawansowanej wiedzy developerskiej będzie można dodać do niej nową funkcjonalność lub zmienić wygląd interfejsu.
Mówiąc prościej (przynajmniej dla niektórych:) jest to API umożliwiające tworzenie dodatków do przeglądarki przy wykorzystaniu popularnych technologii webowych.
Wiadomo, że dużo łatwiej się nauczyć czegoś na przykładzie, dlatego poniżej prezentuję filmik pokazujący Jetpack w akcji, a także krótki tutorial jak stworzyć własny dodatek.

Mozilla Labs Jetpack – Intro & Tutorial from Aza Raskin on Vimeo.

Jaki ma to związek z nauczaniem? Wyobraźcie sobie przeglądarkę, która analizując treść przeglądanych stron wyszukuje najlepsze źródła wiedzy albo znajdującą grupy zainteresowań związane z naszą dziedziną.
Aby zmotywować ludzi na całym świecie do tworzenia dodatków, które zamienią Internet w bogate środowisko do nauczania i pozwolą odkryć nowe możliwości nauczania online, Mozilla Labs zorganizowało konkurs – Jetpack for Learning Design Challenge.
Jest on przeznaczony dla osób lub zespołów, które chciałyby zrewolucjonizować sposób wykorzystania przeglądarki w nauce. Całość podzielona jest na 3 fazy.
W pierwszej zespoły muszą przygotować projekt swojego rozwiązania – może to być schemat, rysunki opis lub cokolwiek innego co pozwoli komisji ocenić Wasz projekt
Drugi etap jest 6-tygodniowym okresem przygotowawczo-szkoleniowym, w którym zespoły szkolą się wykorzystując prezentacje ekspertów i tworzą prototyp swojego rozwiązania razem z pracownikami Mozilli.
Ci co przejdą przez ten etap zostaną zaproszeni na specjalne warsztaty do USA, a tam już tylko drinki, dziewczy…ciężka praca z zespołem Mozilla Labs nad wdrożeniem Waszego rozwiązania:)

Warto spróbować – koniec zgłaszania pomysłów 27 listopada

Więcej info na: Jetpack for Learning Design Challenge

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s