Microsoft EducationLabs

Microsoft do tej pory nie kojarzył mi się z nauczaniem (nie licząc zdobywania wiedzy o ich produktach:) Poza projektami związanymi z Sharepointem i słabym online’owym narzędziem e-learningowym, którego nazwy nie pamiętam nie znałem innych podejść do szkoleń firmy z Redmond.
W przeciwieństwie do mnie, pewnie większość z Was wie, że Microsoft ma specjalny, prawie pięcioosobowy zespół EducationLabs, zajmujący się tworzeniem elektronicznych pomocy naukowych dla uczniów i nauczycieli:) Ich ostatnim dziełem są trzy projekty, które co prawda wciąż znajdują się w fazie testów, ale są już na tyle zaawansowane, że można się pochwalić ich działaniem:)
Pierwszym z nich jest Math Worksheet Generator
Pozwala ono w prosty sposób tworzyć arkusze ćwiczeń matematycznych dla uczniów. Wystarczy wpisać przykładową formułę a generator stworzy nam kartę w Wordzie lub HTMLu z wygenerowaną żądaną liczbą zadań (analizując podany przez nas przykład specjalny algorytm tworzy podobne zadania) z miejscem na dane ucznia i wygenerowanymi odpowiedziami na końcu(na razie narzędzie radzi sobie z podstawową arytmetyką i równaniami kwadratowymi, ale trwają już prace na trygonometrią).
Drugim projektem jest Microsoft Folder-based Sites
Jest to prosty kreator stron internetowych, który umożliwia nauczycielowi przekonwertowanie materiałów w postaci plików Word (np. z zadaniami wygenerowanymi w Math Worksheet Generator), Excel, PowerPoint i PDF na jedną stronę html’ową. Nauczyciel dysponujący Microsoft Live ID, przeciąga pliki do kreatora, który je konwertuje i uploaduje na serwer. Dysponując linkiem, uczniowie mogą przejrzeć materiały, ściągnąć je lub wydrukować.
Ostatni projekt – Flashcards, pozwala tworzyć i udostępniać innym tzw Fiszki czyli karty, na których z jednej strony mamy pytanie, ilustrację itp, a z drugiej jej wyjaśnienie. Uczeń uczy się biorąc po kolei z talii karty, czytając zadanie i starając się na nie odpowiedzieć. Jeżeli zna odpowiedź odkłada kartę na bok, jeżeli nie, wkłada ją z powrotem do talii. W tym projekcie mechanizm ten jest "trochę" bardziej skomplikowany i podobnie jak algorytm w SuperMemo, wyznacza częstotliwość powtórek dla każdej karty w zależności od odpowiedzi ucznia. Całość zostało stworzone w Microsoftowym Flashu czyli Silverlight.

Wszystkie trzy projekty są użyteczne i prezentują się bardzo dobrze. Szczególnie pierwsze dwa powinny przypaść do gustu nauczycielom, gdyż znaczenie ułatwią im pracę. Według doniesień EducationLabs będziemy mogli się nimi cieszyć jeszcze w tym roku. Pozostaje nam śledzić postępy na ich stronie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s