Global Mobile Learning Research Report 2009

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" te słowa witały mnie przez wiele poranków kiedy ledwo żywy szedłem na pierwszy wykład na 8:15:) Jak to jest z tym "chowaniem" u nas? Wszystko się zmienia – etapy szkolnictwa, podręczniki, egzaminy, boiska przed szkołami, nawet do matury już nie trzeba się uczyć:) Jak to jednak wygląda od środka? Czy zmieniły się metody nauczania? Tutaj niestety postęp jest dużo wolniejszy. Wprowadzenie komputerów do paru klas w Polskich podstawówkach jest narodowym wydarzeniem, o którym mówi się w Wiadomościach:) Mimo wszystko, dzięki doskonałej kadrze cały czas kształcimy na światowym poziomie.

A jak to wygląda na zachodzie? Trochę z zazdrością czytam artykuły i raporty na ten temat. Uczniowie tamtych szkół mają szansę nie tylko na korzystanie z najnowszych technologii, ale także na udział w ciekawych międzynarodowych projektach. Wczoraj skończyłem czytać raport "Global Mobile Learning Research Report 2009 – iPod Touch and Studywiz Learning Environment". Jest to podsumowanie projektu, który został przeprowadzony w paru szkołach na całym świecie, którego celem było zbadanie możliwości wykorzystania urządzeń mobilnych takich jak iPod Touch w nauczaniu. W ramach zajęć uczestnicy, mieli nie tylko możliwość zapoznania się z urządzeniem Apple’a i łączenia za jego pomocą z platformą edukacyjną Studywiz, ale także kontaktowania się i współpracy z kolegami z innych szkół na świecie biorących udział w badaniu.
Raport może być dobrym "tutorialem", dla wszystkich, którzy chcieliby u siebie poprowadzić podobne zajęcia. Znajduję się w nim nie tylko przebieg projektu, ale także charakterystyka prowadzących i uczestników, ich wskazówki jak zaangażować uczniów, poprowadzić projekt i na co zwrócić uwagę, przykładowe opisy zajęć, karty ćwiczeń rozdawane uczestnikom na lekcjach a nawet wzory formularzy podpisywanych przez rodziców, że wyrażają zgodę na udział ich dziecka w badaniu i wycinki z prasy opisujące projekt. Jeżeli jesteś innowacyjnym pedagogiem powinieneś przekartkować ten raport:)

Link: Global Mobile Learning Research Report 2009

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s