JISC – Getting Started with Second Life

Zacznijmy od definicji:
JISC (Joint Information Systems Committee) jest organizacją  pochodzącą z Wielkiej Brytanii, której działalność polega na popularyzacji i wspieraniu badań dotyczących nauki i nauczania.

Second Life to wirtualny świat, stworzony i udostępniony wszystkim chętnym w Internecie przez Linden Lab. Użytkownicy, tworzą swoją trójwymiarową postać(avatara), którą poruszają się po olbrzymim wirtualnym świecie, nawiązują ze sobą kontakty, biorą udział w różnych zajęciach indywidualnych i grupowych, tworzą wirtualne miejsca i przedmioty. Mówiąc prościej, dla młodego pokolenia – to taka online’owa wersja gry The Sims:) Od momentu powstania, Second Life jest w przeróżne sposoby wykorzystywany w edukacji.

JISC udostępnił ostatnio bardzo ciekawą publikację "Getting Started with Second Life", przeznaczoną dla wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć kształcenie innych w Second Life. Tekst podzielony jest na dwie części.
W pierwszej, autorzy prezentują świat Second Life, jak jest zbudowany jak się po nim poruszać i co najważniejsze jak się w nim znaleźć i zostać zauważonym:) Znajdziemy tu także informacje jak stworzyć własna wirtualna wyspę i zbudować przedmioty, które wykorzystamy do interakcji z innymi użytkownikami.
W drugiej części możemy przeczytać o wymaganiach jakie stawia nauczanie z wykorzystaniem wirtualnych światów, roli i zachowaniu moderatorów nadzorujących proces nauki (które muszą być zasadniczo różne o tego przy prowadzeniu tradycyjne zajęcia), a także typowych błędach i sposobach na ich ominięcie.

W momencie pojawiania się Second Life wiązano z nim duże nadzieje edukacyjne. Później entuzjazm trochę opadł i wiele osób doszło do wniosku, że nie tędy droga. Wynikało to wielu przypadkach z niezrozumienia charakterystyki wirtualnych światów i próby przeniesienia do nich bez żadnych zmian tradycyjnego nauczania. No cóż, Wy po przeczytaniu tej krótkiej publikacji (30 stron z obrazkami:) będziecie już wiedzieli jak się zabrać za wirtualną naukę:)

Zdjęcie: http://www.second-life.com.pl

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s