Aplikacje Webowe vs Systemocentryzm

Dzisiaj na stronie Bussinesweek trafiłem na artykuł prezentujący dwie wizje przyszłości mobilnych aplikacji.
Cloud computing staje się faktem z każdą kolejną aplikacją Webową. Nawet Microsoft obiecuje wypuścić swój pakiet biurowy w wersji online pod koniec roku. Wydaje się, że poza specjalistycznymi aplikacjami wymagającymi większej mocy obliczeniowej komputera wszystko można już znaleźć w sieci. Liderem i propagatorem takiego rozwiązania jest Google. Jego głównym źródłem utrzymania są reklamy w internecie. Nic więc dziwnego, że stara się robić wszystko aby przyciągnąć do niego jak najszersze grono odbiorców. Po drugiej stronie barykady stoi Apple, który za pomocą App Store sprzedał już ponad miliard aplikacji (funkcjonując zaledwie od połowy 2008 roku). Prezentuje on całkowicie odmienną filozofię od Google. Zamiast stawiać na otwarcie standardów i tworzenie rozwiązań ponadplatformowych, zawzięcie strzeże indywidualności swoich produktów i ogranicza użytkownika, jeżeli chodzi o to co i skąd może pobrać (przynajmniej się stara;)
Oba rozwiązania mają wady i zalety. Aplikacje mobilne są często darmowe, umożliwiają nam przechowywanie danych niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy. Są także na bieżąco aktualizowane bez ingerencji użytkownika. Aplikacje ściągane na telefon mogą być uruchamiane gdziekolwiek. Nie są uzależnione od zasięgu sieci. Zapewniają także większą poufność i bezpieczeństwo przechowywanych danych.
Sytuacja ta ma swoje odzwierciedlenie w m-learningu. Większość aplikacji wymaga najpierw ściągnięcia na nasz telefon, zanim zaczniemy naukę. Może wynika to z tego, że wiele z nich powstaje właśnie na IPhone’a.
Na szczęście jeżeli chodzi o "tradycyjny" e-learning jest zupełnie inaczej. Jeszcze do niedawna rynek był zdominowany przez kursy zapisywane na płytach. Dzisiaj jednak większość contentu jest przenoszona do Internetu. Powstają online’owe repozytoria udostępniające darmowe materiały. Użytkownik poza przeglądarką i Flash playerem nie musi nic instalować na swoim kompuetrze.

Ilustracja: http://thenextweb.com
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s