Recenzja – The Online Learning Idea Book

Ona: "Bartek Ty w ogóle nie czytasz książek!"
On: "Jak to?? Przecież bez przerwy coś czytam!"
Ona: "Podręcznik to nie książka!":)

Mimo wszystko nie poddaje się i zgodnie z panującymi trendami staram się czytać minimum dwie książki o tematyce około e-learningowej jednocześnie:) Wiem, że jako propagator nowości w nauczaniu powinienem omijać produkty celulozopodobne, ale jakoś się chyba uzależniłem od zapachu świeżej kartki:)

Moją ostatnią zdobyczą jest książka "The Online Learning Idea Book: 95 Proven Ways to Enhance Technology-Based and Blended Learning" zredagowana przez Patti Shank (parę dni temu wydała książkę o najnowszej edycji narzędzi Articulate). Trafiłem na nią trochę przez przypadek. Szukałem jakichś nowych, niesamowitych sposobów na uatrakcyjnienie tworzonych przeze mnie szkoleń e-learningowych (dobrych pomysłów nigdy za dużo!). Recenzje na stronie Amazon były bardzo zachęcające i mówiły, że jest to prawdziwa skarbnica pomysłów do zastosowania we wszystkich możliwych metodach nauczania. Jak jest na prawdę, o tym zaraz. Zacznę od opisania formy tej książki.
Nie jest to dzieło jednego autora ale zbiór mini publikacji ludzi zajmujących się e-learningiem. Co 2-3 strony mamy nowego autora prezentującego swój pomysł. Każdy z nich jest uzupełniony o szczegółowy opis, ilustracje, propozycje wykorzystania i nazwy wykorzystywanych narzędzi (w większości przypadków, jest to Flash). Książka jest podzielona na 10 rozdziałów prezentujących pomysły na:
– wsparcie uczestników kursów
– usprawnienie pracy grupowej
– zarządzanie dyskusjami
– synchroniczne i asynchroniczne aktywności
– aktywności, w których użytkownik sam się ocenia lub jest automatycznie oceniany
– projektowanie i proces deweloperski
– nawigację i użyteczność
– wykorzystanie mediów

Tematów mamy mnóstwo, problem w tym, że ich zawartość jest jak dla mnie mało "profesjonalna". Na 350 stronach znalazłem 4…może 5 rzeczy, który wydały mi się interesujące. Reszta jest albo zbyt banalna w stylu "Umożliw uczestnikom wymianę ulubionych stron internetowych", albo nie taka prosta do stworzenia (zaawansowane gry flashowe) lub jakieś takie..no nie wiem "Wyślij uczestnikom maile z kartką świąteczną". Spodziewałem się po tej książce czegoś innego, co mnie zaskoczy albo zaintryguje, a znalazłem banalne rzeczy, które przewijają się wszędzie. Być może jest ona przeznaczona dla content designerów młodszych starzem.
Im jednak poleciłbym na start książkę "E-learning by design". Tą możesz sobie odpuścić:)

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s