Silverlight vs Flash

Dzisiaj przeczytałem ciekawy artykuł porównujący Flash i Microsoft Silverlight jako dwie konkurencyjne technologie pozwalające na tworzeni multimedialnego i interaktywnego contentu, który można uruchomić w przeglądarce lub odpowiedniej aplikacji (np. Flash Player). Autor pokusił się także o pokazanie technologii Microsoftu w kontekście wykorzystania w e-learningu. Zacznę jednak od przedstawienia Wam Silverlight.
Silverlight jest pluginem dla przeglądarek internetowych, pozwalającym wyświetlać bogate apikacje interaktywne (tzw RIA – rich interactive application). Dzięki niemu możemy dostarczyć multimedia przez Internet, w postaci rozbudowanych prezentacji zawierających zdarzenia oraz materiały audio i video, a także gry, gadżety, elementy nawigacyjne lub popularne banery. Tak jak we Flashu, mamy tu możliwość przechwytywania zdarzeń myszy i klawiatury, wyświetlania grafiki i odtwarzania plików multimedialnych (nawet w wysokiej rozdzielczości HD). Całość oparta jest na .NET, dzięki czemu jest możliwe tworzenie materiałów w C#, Visual Basic albo innym wspieranym języku programowania.

Wygląda na to, że technologia ta oferuje te same możliwości co Flash. Czy warto się nią zainteresować w kontekście tworzenia interaktywnego contentu e-learningowego? Oto główne wady Silverlight:

1) Instalacja
Instalacja pluginu Silverlight jest równie prosta co Flash Playera (chyba, że na Twoim komputerze panoszy się Linux:) Gorzej ma developer, który musi zainstalować SilverLight runtime, Visual Studio (zintegrowane środowisko programistyczne), Silverlight tools, Blend (narzędzie do tworzenia interfejsów użytkownika)  a także odpowiednie service packi. Biorąc pod uwagę to że większość osób korzystających z Flasha jest bardziej uzdolnionych artystycznie niż informatycznie, może to stanowić pewien problem.

2)Skomplikowane tworzenie contentu
Proces tworzenia animacji wygląda w ten sposób, że najpierw za pomocą np. Visual Studio należy stworzyć plik XAML opisujący grafikę i layout a następnie należy do niego wstawić parametry odpowiedzialne za efekty animacji. Wymusza to wykorzystanie różnych narzędzi – osobno do tworzenia grafiki i logiki programu i najczęściej współpracy dwóch osób – grafika i programisty.

3) Synchronizacja Audio/Video
W tej chwili nie ma bezpośredniej metody synchronizacji audio z contentem na ekranie dla aplikacji Webowych stworzonych w Silverlight (istnieje taka możliwość dla aplikacji desktopowych). Jest to spory problem przy tworzeniu contentu e-learningowego, który w większości jest Webowy.

4) Kompatybilność ze standardami e-learningowymi
Aby było możliwe umieszczenie szkolenia e-learningowego na platformie a następnie śledzenie postępów nauki każdego użytkownika, content musi być zgodny z jednym z popularnych standardów e-learningowych – SCORM, AICC lub IMS LD. Zgodność ta jest stosunkowo łatwa do zaimplementowania z wykorzystaniem Flash’a i Javascript – w przeciwieństwie do Silverlight.

Więcej info znajdziecie na blogu Upside Learning.

Reklama

3 myśli na temat “Silverlight vs Flash

 1. „(nawet w wysokiej rozdzielczości HD)”
  – to już dawno nie ‚nawet’ tylko standard, do Flasha filmy HD można było wrzucać praktycznie od momentu w którym można było do niego wrzucać jakiekolwiek filmy… inna sprawa, że łącza użytkowników wtedy na to nie pozwalały 😉

  ” Biorąc pod uwagę to że większość osób korzystających z Flasha jest bardziej uzdolnionych artystycznie niż informatycznie, może to stanowić pewien problem”
  i:
  „współpracy dwóch osób – grafika i programisty”
  – w przypadku flasha też konieczne rozdzielenie ról, jeśli oczywiście zależy nam na jakości produkowanego projektu.

  Moim zdaniem Silverlight nie ma szans, biorąc pod uwagę ilość komputerów na jakiej jest zainstalowany i patrząc na dynamiczny rozwój Flash Platform – przyszłość interaktywnych szkoleń to Flash 😉

  Polubienie

 2. Dzięki za uzupełnienie:) Ja się wczoraj zdziwiłem jak zauważyłem, że na moim komputerze jest zainstalowany Silverlight. Musiał przyjść z jakimś update’tem bo sam go nie instalowałem. Myślę, że liczba jego użytkowników może być większa niż się wydaje, a programistów w .NET też na rynku nie brakuje:)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s