Wyszukiwarka obrazów na licencji Creative Commons

Nie da się stworzyć efektywnego szkolenia bez odpowiednio dobranych materiałów audiowizualnych. Często jednak początkujący twórcy szkoleń mają problem ze znalezieniem odpowiednich repozytoriów. Jak powszechnie wiadomo, nie można wziąć pierwszej lepszej ilustracji z sieci i umieścić jej w szkoleniu. Pozostaje nam stworzenie lub wykorzystanie własnych ilustracji (czasami bazy firmowe mogą byc na prawdę spore, więc warto na ten temat porozmawiać z działem marketingu:) lub skorzystanie, z któregos z płatnych lub darmowych serwisów. Zanim jednak zaczniemy sciąganie plików warto zapoznać się z licencją na jakiej są udostępniane, aby później nie musieć wymieniać wszystkich ilustracji. Dzisiaj chciałbym Wam przybliżyć część takich licencji stworzonych i wspieranych przez Creative Commons.

Creative Commons jest organizacją non profit, która za pomocą swoich licencji umożliwia autorom przekazanie części praw autorskich do wykonanych przez nich stron internetowych, muzyki, zdjęć, filmów, literatury czy materiałów edukacyjnych lub artykułów naukowych umieszczonym w internecie innym osobom. Cztery podstawowe licencje to:

Uznanie autorstwa (ang. Attribution)

Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.

Użycie niekomercyjne (ang. Noncommercial)
Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie dla celów niekomercyjnych.

Bez utworów zależnych (ang. No derivative works)
Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.

Na tych samych warunkach (ang. Share Alike)
Wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.
Źródło: http://creativecommons.pl/

Kiedy znajdziemy w internecie jakikolwiek materiał, z którymś z tych znaków musimy się upewnić na co pozwala nam odpowiednia licencja.
Jednym z popularniejszych serwisów z materiałami objętymi licencjami Creative Commons jest serwis zdjęciowy Flickr. Musimy tylko w zaawansowanych opcjach wyszukiwania wybrac licnecję, która nas interesuje.
Dzisiaj odkryłem serwis Compfight, który wyszukuje na Flickr tylko ilustracje udostepniane na licencjach Creative Commons. Dodatkowo prezentuje on wyniki w postaci tapety z miniaturami obrazów. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie od tradycyjnej przewijanej listy Flickr’a i znacznie przyspiesza znalezienie odpowiednich materiałów.

Źródło ilustracji: http://www.hongkiat.com

Reklama

3 myśli na temat “Wyszukiwarka obrazów na licencji Creative Commons

  1. Kolejne świetne znalezisko! Dodaje do ulubionych, bo przy pracy nad kursem czy stronami www jest to nieocenione źródło grafik. Dzięki, Bartku!

    Polubienie

  2. Dzięki za ciekawy artykuł. Z tego co zrozumiałem, to w szkoleniu możemy wykorzystywać cudze materiały, pod warunkiem, że są ściśle związane z tematem szkolenia (nie upiększacze itp) i opisane (autor i źródło).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s