m-learning – Yes you can!

Stosunkowo niewiele miejsca w Polsce poświęca się m-learningowi…ja to trochę zmienię!:) Nauczanie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (przede wszystkim smartphone’y, pda, oraz najnowsza nowość czyli netboooki:) jest wymieniane jako najbardziej obiecujące i oczekiwane rozwinięcie obecnego e-learningu. Na zachodnich uniwersytetach (i niestety nie mam na myśli zachodu Polski:) przeprowadzane są projekty, których celem jest zbadanie kiedy, jak i gdzie można wykorzystać urządzenia mobilne w nauczaniu. Ich zakres jest bardzo szeroki i zawiera takie mechanizmy jak zwykłe SMS’y z jednej strony i nawigacja GPS z drugiej. Także korporacje, na szczeblach menedżerskich wykorzystują telefony do szkolenia lub informowaniu swojej kadry. Możecie mi wierzyć ,że nie jest to tylko przelotna moda. Jakiś czas temu umieściłem na moim blogu listę najbardziej popularnych narzędzi do tworzenia m-learningowego contentu. Ich funkcjonalność sprowadzała się jednak główne do tworzenia materiałów i testów w formie przypominającej tradycyjne szkolenia e-learningowe. Nie zapominajmy jednak, że dzisiejsza nauka to nie tylko samotne siedzenie przed komputerem ale przede wszystkim kolaboracja z innymi ludźmi. Dodatkowo, urządzenia takie jak smartphone’y (lub inne iPhone’y) maja przewagę mobilności nad tradycyjnym "PC’tem", która można wykorzystać w nauczaniu. Judy Brown, umieściła na swoim blogu listę narzędzi m-learning’owych, które obejmują takie kategorie jak:

– Barkody,
– Współpraca,
– Ankiety,
– eBooki,
– Learning delivery,
– LMS,
– Serwisy lokalizacyjne,
– Microblogging,
– Mobile Games,
– RSS readers,
– SMS,
– Współdzielenie contentu

Jak widzicie, m-learning to dużo więcej niż testy. Zachęcam was do zapoznania się z tą listą. Autorka obiecuje, że będzie ona na bieżąco aktualizowana.

Dodatkowo na blogu Themobilelearner znajdziecie linki do największych i najpopularniejszych repozytoriów e-/audio-book’ów w sieci. Sam jeszcze nigdy nie korzystałem z audiobook’ów, ale jeżdżąc z i do pracy w coraz większym tłoku coraz bardziej skłaniam sie do tej technologii.
Najwyższy czas spojrzeć na swoją komórkę w inny sposób:)

Reklama

3 myśli na temat “m-learning – Yes you can!

  1. Ja jestem jak najbardziej za! Chcę nauczyć się programowania dla Mac’a i iPhone’a i mam zamiar wykorzystać niektóre z genialnych narzędzi, które oferuje internet. Twitter, Facebook, Youtube, Slideshare, aplikacje iPhone’owe – to wszystko może służyć jako narzędzie nauki i co najważniejsze, pozwala uczyć się we współpracy z innymi, dzielić się na bieżąco swoją pracą. Fajny post, zachęciłeś mnie do napisania czegoś o podobnej tematyce na moim własnym blogu 🙂

    Pozdrowienia, Jędrzej

    Polubienie

  2. Ja od kilku miesięcy używam Mobipocket Reader. Zainstalowalem ten program w swojej SPV 700.W każdej wolnej chwili czytam przy pomocy tego programu różne dokumenty, ebooki, ciekawe artykuły itp. Polecam fajna sprawa.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s