Powerpoint jest świetnym narzędziem do nauczania. Wielu specjalistów ds e-learningu wykorzystuje go w tworzeniu szkoleń multimedialnych. Jest podstawą rapid e-learningu.
Mimo to każdy z nas niejednokrotnie musiał przeżyć długie i nudne prezentacje, o których po paru dniach przypomina nam tylko ból pleców:) Powstało nawet wyrażenie "Death by PowerPoint", krytykujące przeładowane i nudne prezentacje. Niby wszyscy znają zasady, że nie powinno się umieszczać więcej niż X linii tekstu na slajdzie, ilustracje muszą być duże i wyraźne i ..i ..i. Brakuje jednak jednego spójnego formatu prezentacji, który zagwarantował by, że będą one dynamiczne i przede wszystkim konkretne. Tak mi się wydawało…do dzisiaj:)
Chciałem Wam przedstawić Pecha Kucha:) Nie jest to nazwa meksykańskiej potrawy, ani miss Mongolii tylko szybki, łatwy i efektywny sposób na nieformalnie przekazanie wiedzy. Nazwa pochodzi od japońskiego "chit chat" i oznacza konwersację. Składa się z serii prezentacji w formacie 20×20 (20 slajdów, każdy po 20 sekund) co daje nam dokładnie 6 minut 40 sekund. Zazwyczaj na spotkaniu Pecha Kucha swoje prace prezentuje 5-6 osób, więc po około pół godziny jest po wszystkim:)
Ostatnio dużo się mówi o nieformalnym nauczaniu. Pecha Kucha i podobne formaty takie jak Lighting Talk albo Ignite pozwalają nam w szybki sposób podzielić się naszą wiedząprzemyśleniami z innymi – to taki odpowiednik lokalnych wiadomości:) Jest wykorzystywany jako narzędzie do nauczania w coraz większej liczbie przedsiębiorstw a po godzinach jest super rozrywką (organizowane są tzw Pecha Kucha Nights) i myślę, że warto go rozpowszechniać.
Popieram, jak najbardziej takimi zasadami jak 20×20 powinni kierować się ludzie przygotowujący prezentacje. Mi PP kojarzy się źle i nieefektywnie właśnie przez to, że większość prezentacji jest nudna, za długa i nie wciągająca…
Jest też inne, ciekawe podejście do prezentacji i nazywa się zasadą 10/20/30 – 10 slajdów, długość nie więcej niż 20 minut i używanie czcionek nie mniejszych niż 30. Polecam 😉
http://blog.guykawasaki.com/2005/12/the_102030_rule.html
PolubieniePolubienie
No własnie, są sposoby na ożywnienie prezentacji ale niestety nie trafiłem jeszcze nigdy na taką:)
PolubieniePolubienie