Światowy uniwersytet

W Polsce mało uwagi poświęca się szkolnictwu wyższemu. W gimnazjach i liceach ciągle coś się zmienia – pojawiają się nowe przedmioty, znikają lektury, przesuwają sie roczniki, a na studiach jednym słowem nuda:) Najczęściej możemy usłyszeć o nowych pomysłach rektora pewnej Toruńskiej Uczelni:)

Chciałbym wam przedstawic projekt, który wprowadza trochę świezości.

Academic Earth jest organizacją, która postawiła sobie za cel umożliwienie wszystkim dostępu do edukacji na najwyższym światowym poziomie. W jaki sposób?

Na ich portalu znajdziemy nagrania z wykładów prowadzonych na czołowych uczelniach w Stanach Zjednoczonych (na razie, autorzy obiecują poprawę:) Oto producenci:

Berkeley, Harvard, MIT, Princeton, Stanford, Yale

Wśród wykładowców znajdziemy takie gwiazdy jak profesor Walter Lewin, który prowadzi zajęcia z fizyki używając różnych ciekawych eksponatów lub huśtając się na huśtawce:)  Jest to jakąś gwarancją, że na tych wykładach nie zaśniemy tak jak na niektórych, które miałem niebywałą przyjemność przeżyć:)

Lista tematów jest długa:

Astronomy

Biology

Chemistry

Computer Science

Economics

Engineering

English

Entrepreneurship

History

Law

Mathematics

Medicine

Philosophy

Physics

Political Science

Psychology

Religion

Możemy obejrzeć pojedynczy wykład na interesujący nas temat lub wziąć udział w całym semestralnym kursie. Dodatkowo mamy dostęp do oryginalnych testów, czy egzaminów semestralnych oraz innych materiałów udostępnianych przez prowadzącego normalnym uczestnikom zajęć (literatura, aplikacje, kody programu itp).

Dla osób ze słabszą znajomością j. angielskiego są przygotowane transkrypty z wykładów. Wystarczy je wkleić do Google translatora i z odrobiną wyobraźni zrozumiemy prowadzącego:)

Co odróżnia ten projekt od innych, o których pisałem jakiś czas temu?

Pojedyncze uniwersytety stworzyły własne kanały na youtube, inne udostępniły wykłady na własnych serwerach. Tym razem mamy do czynienia z rozwiązaniem na dużo większą skalę, która docelowo ma objąć cały świat (miła perspektywa:)

Czy warto zajrzeć na ten portal? Zdecydowanie tak.

Po pierwsze możemy zobaczyć jak wyglądają wykłady na czołowych uczelniach na zachodzie. Prowadzący tam zajęcia profesorowie często są laureatami wielu prestiżowych nagród, co świadczy zarówno o wielkości jak i aktualności ich wiedzy.

Po drugie już teraz jest to duże źródło wiedzy i z czasem, gdy przystąpią kolejne uczelnie będziemy mogli powiedzieć, że mamy prawdziwy światowy uniwersytet (w którym czesne jest wyjątkowo niskie:)

Po trzecie, jeżeli jesteś posiadaczem IPoda, możesz sciągnąć wykład i obejrzec go w dowolnym miejscu o dowolnej porze a potem zaimponować znajomym czymś innym niż nowy rekord w kulki:) Niech żyje m-learning!:)

Wady?

Jeżeli jakieś znajdziecie, możecie je zgłosić na stronie. Projekt jest dopiero w fazie beta i twórcy są otwarci na wszelkie sugestie.

link: http://academicearth.org/

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s